João Gonçalves Zarco

João Gonçalves Zarco (1394 v Leça da Palmeira, nebo v Tomar, Portugalsko21. listopadu 1467, Funchal, Madeira) je portugalský mořeplavec považovaný za znovuobjevitele Madeiry.

João Gonçalves Zarco
Narození1390
Portugalské království
Úmrtí1471 (ve věku 80–81 let)
Funchal
Povoláníobjevitel
ChoťConstança Rodrigues
DětiRui Gonçalves da Câmara
PříbuzníAntão Rodrigues da Câmara[1] a João Rodrigues da Câmara (vnoučata)
Podpis
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Byl šlechticem ve službách Jindřicha Mořeplavce. Jako velmi mladý se účastnil námořní ochrany Algarve proti marockým pirátům. Byl jedním z prvních Portugalců, kteří se účastnili portugalských objevných výprav. Princ Jindřich Mořeplavec ho pověřil velením jedné z lodí, které měly prozkoumat od severu atlantické pobřeží Afriky. Bouře však již při první cestě roku 1418 zanesla lodě k neobydlenému ostrovu Porto Santo. O rok později, 2. července 1419, se spolu s Tristão Vazem Teixeirou a Bartolomeu Perestrelem vylodili na ostrově Madeira v zátoce u Machica. Tak začalo znovuobjevování Madeirského souostroví.

Zarco je ve skutečnosti přezdívka. Existují dvě nepodložená tvrzení o původu této přezdívky: jednak z arabského zarka (modrooký), jednak zkomolenina z portugalštiny, znamenající šilhoun (João Gonçalves utrpěl poranění oka šípem). Po usazení na Madeiře používala jeho rodina titul da Câmara de Lobos propůjčený Jindřichem Mořeplavcem.

Oženil se roku 1430. Měl osm dětí. Synové pokračovali v jeho šlépějích jako námořníci ve službách portugalského trůnu a podíleli se na objevných cestách. On sám byl roku 1450, po rozdělení Madeiry na tak zvané kapitánie, jmenován capitão donatário pro jižní část ostrova Madeira se sídlem ve Funchalu.

Roku 1437 se účastnil na obléhání Tangeru. Je považován za jednoho z prvních námořníků, kteří experimentovali s použitím děl na lodích.

Reference

  1. Francisco Manuel de Mello, Cristina Trindade, Luísa Marinho Antunes Paolinelli, Paulo Perneta, Rui Carita: Descobrimento da Ilha da Madeira. Funchal. 2017. ISBN 978-989-99638-7-0.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.