Jiří Wenzl

Jiří Wenzl (uváděn i jako Jiří Wenzel, 8. června 1923 Unerázka15. dubna 1945 Petrůvka) byl český skaut a odbojář z období druhé světové války zavražděný nacisty.

Jiří Wenzl
Pomník Jiřího Wenzla v Petrůvce
Narození8. června 1923
Unerázka
Československo Československo
Úmrtí15. dubna 1945
Petrůvka
Protektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Příčina úmrtízavražděn zastřelením
Místo pohřbeníMěstečko Trnávka
Národnostčeská
Vzdělánístřední
Alma materReálné gymnázium Jevíčko, poté Boskovice
RodičeFrantišek Wenzl, Vlasta Wenzlová
Příbuznísestry Danica a Blažena
člen Skauta
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Civilní život

Jiří Wenzl se narodil 8. června 1923 v Unerázce. Jeho rodičemi byli profesoři Vlasta a František Wenzlovi. Vychodil obecnou školu v Bezděčí a poté studoval na reálném gymnáziu v Jevíčku. Po jeho zavření v roce 1941 pokračoval ve studiu v Boskovicích, kde i odmaturoval. Ve stejnou dobu konkrétně 9. 6. 1942 byl za odbojovou činnost popraven jeho otec a tak se Jiří Wenzl vrátil domů, aby pomohl matce v hospodářství a u toho chtěl setrvat i nadále. Psal básně a divadelní hry, byl ochotníkem a členem skautského oddílu v Jevíčku.

Protinacistický odboj

Stejně jako otec se i Jiří Wenzl zapojil do protinacistického odboje. Od podzimu 1944 podporoval partyzánské hnutí, opatřoval padělané průkazy, prováděl pro partyzány zpravodajskou činnost, dodával mapy a další materiál. V lednu 1945 se stal členem olomoucké odbojové organizace Victoria. Němcům byl Jiří Wenzl podezřelý a tak byl po krátké přestřelce 15. dubna 1945 v brzkých ranních hodinách zadržen v Petrůvce příslušníky volkssturmu. Po výslechu a mučení byl vyveden na silnici a ve 4.10 hodin ráno zastřelen dvěma ranami z pistole. Pohřben byl 19. dubna do rodinné hrobky v Městečku Trnávka.

Odbojová činnost otce Jiřího Wenzla

Otec Jiřího František Wenzl se zapojil do protinacistického odboje hned od počátku. Po německém záboru Sudet přesunul Rolnickou záložnu z Městečka Trnávky na mlýn v Plechtinci a začal finančně podporovat zahraniční odboj. Za to byl 5. června 1942 zatčen a o čtyři dny později v Brně popraven.[1]

Posmrtná ocenění

  • V místě skonu Jiřího Wenzla byl umístěn dřevěný křížek, v roce 1946 pak v jeho blízkosti odhalen 28. října 1946 pomník, který je dílem sochaře Jaroslava Švece
  • Dne 28. října 1946 byl Jiřímu Wenzlovi in memoriam udělen Junácký kříž „Za vlast“ 1939–1945 I. stupně

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.