Jaroslav Bruner-Dvořák

Jaroslav Brunner-Dvořák[1], narozený jako Jaroslav Brunner (15. listopadu 1881 Přelouč2. dubna 1942 Praha[2]) byl český fotograf.

Jaroslav Brunner-Dvořák
Narození15. listopadu 1881
Přelouč
Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí2. dubna 1942 (ve věku 60 let)
Praha
Protektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Povolánífotograf
Příbuzní
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
matriční zápis o narození a křtu Jaroslava Brunnera (matrika N 1857-1869 Přelouč (SOA Zámrsk))

Život

Narodil se v Přelouči v rodině krejčího Václava Brunnera. Byl nejmladším synem z celkem 12 dětí, z nichž se dospělosti dožilo jen osm. Do Prahy přišel s rodiči a spolu s bratrem Rudolfem. Po studiu na reálce se vyučil u svého bratra fotografem. Poté nastoupil na tři roky vojenskou službu a od roku 1905 byl trvale zaměstnán v rodinném podniku „Atelier Bruner-Dvořák“. Jaroslav získával stále významnější postavení jako Rudolfův pomocník a posléze jako neoficiální partner. V roce 1908 se spolupodílel na dokumentu, který souvisel s návštěvou parlamentní delegace u válečného loďstva v Terstu. Fotografie vyšly[3] 24. ledna 1908 v časopise Český svět v počtu 21 snímků. V lednu 1909 pořídil bratr Rudolf závěť, podle níž se měl stát jediným dědicem Jaroslav. V roce 1914 fotografoval v Sarajevu následníka trůnu a v roce 1918 spolu s bratrem zaznamenal říjnové a listopadové události v Praze. Během válečných let Jaroslav fotografoval pro chirurgické oddělení pražské Všeobecné nemocnice a krátce také pro armádu dokumentoval obsazené území v Srbsku. Po smrti bratra Rudolfa (†1921) se stal Jaroslav dědicem jeho díla a zavedené firmy. Pokračoval ve fotografování architektury a interiérů a rovněž se věnoval fotografování různých událostí, a to i v okolí prezidenta Masaryka. V roce 1935 se firma Jaroslav Brunnera-Dvořáka i s celým archivem negativů přestěhovala z Palacké ulice čp. 720 do Pařížské čp. 209. Po Jaroslavově smrti (†1942) firma Bruner-Dvořák zanikla.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. okolnosti změny jména z Brunner na Dvořák, kterou posléze přijala část rodiny, nejsou zcela jasné. Předpokládá se za pravděpodobné, že změna z německého Bruner na české Dvořák byla provedena z vlasteneckých pohnutek
  2. Archiv hl. m. Prahy, Matrika zemřelých ve Všeobecné nemocnici, sign. NEM Z17, s. 180
  3. Časopis Nový svět 24.1.1908

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.