Jaroslav Beneš (řezbář)

Jaroslav Beneš (* 1959 Šumperk) je český umělecký řezbář a dřevorytec, tvůrce Loštického betlému.

Jaroslav Beneš
Narození1959 (62–63 let)
Šumperk
BydlištěLoštice
Povoláníumělecký řezbář a dřevorytec, tvůrce Loštického betlému
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Život

Od dětství měl vřelý vztah ke dřevu, velkou část života strávil v Mohelnici, navštěvoval zde modelářský kroužek a vytvořil si i svůj první malý betlém. Velký vliv na něho měl pobyt ve Vranové Lhotě, odkud pocházel jeho otec, který byl muzikantem. Obci věnoval betlém k poctě místních obyvatel s figurkami několika občanů. V Šumperku se vyučil stolařem, po základní vojenské službě nastoupil do místního podniku MEZ, po roce 1989 pracoval u soukromníka. Žije a pracuje v Lošticích.

Dílo

Vyřezaná díla (převážně figurky, šperky, amulety, sochy) slouží k různým příležitostem a jsou určena pro soukromé sbírky doma i v zahraničí. Před Velikonocemi se věnoval vyřezávání křížů.[1][2] Jeho oblíbeným obdobím se stala renesance, ve které nalézal svou inspiraci.

Nejrozsáhlejší dílo Jaroslava Beneše se nachází v obřadní síni obce Rataje, je to vyřezaná luneta, na níž je zachycena silueta obce v popředí s oráčem, který je symbolem obce. Nejmenší dílo je zapsáno v České knize rekordů v Pelhřimově, jedná se o nejmenší betlém, výšku má dva centimetry a dva milimetry, dlouhý je čtyři centimetry a jeden milimetr, je v něm umístěno šest biblických figurek, malý Ježíšek je velký sedm milimetrů.[3]

Spolupracoval s malířem Petrem Herzigem, se kterým upravil jednu autobusovou zastávku v Lošticích. Jsou zde vymalovány symboly Loštic a okolí a také figury lidí z Moravy.[4][5]

Loštický betlém

Ve tvorbě se projevuje jeho láska k Moravě, což je patrné především v betlému, který patří k vrcholům jeho díla. Na vytvoření betléma začal pracovat v roce 1994, výmalbu pozadí provedl malíř Petr Herzig Dubický.[6] V roce 2017 oslavil betlém 20. výročí svého vzniku.

Betlém zachycuje kromě tradičních křesťanských postav i skutečné obyvatele Loštic či osobnosti z celé Moravy.[7] Počet figurek, včetně zvířat s velkým počtem koček, překročil tři sta. Je mezi nimi malíř a ilustrátor Adolf Kašpar, hudebník a skladatel Jaroslav Wykrent, zápasník Gustav Frištenský, malíř Libor Vojkůvka, písničkář Karel Kryl, malíř Alfons Mucha, hudební skladatel Leoš Janáček - s ním i liška Bystrouška a mnoho dalších historických i žijících postav. Od některých dvojníků figurek získal autor i nějakou relikvii. V depozitáři je struna z Krylovy kytary, knoflík z kabátu Alfonse Muchy. Z kousku dřeva z jabloně, kterou vysadil Janáček v Hukvaldech, vyřezal houslový klíč. Největší z figurek měří patnáct centimetrů a ztvárňuje slavného hanáckého obra Josefa Drásala, nejmenší je figurka Karla Kryla, která měří 8,5 cm.

Betlém je zajímavý světelnými efekty, pohybem části figurek a doprovodným zvukem. Nový den ohlašuje malý dřevěný kohout, který mává křídly, den a noc se střídají každé tři minuty. Plocha je rozdělená na tři části, nachází se zde obvyklý výjev stáje s Ježíškem, naproti dřevěný mlýn a uprostřed velká budova s historickými okny, což je budova místního úřadu se starosty a starostkou. Součástí betlému je i kronika, ve které jsou všechna díla zdokumentována. Výstava betlému je přístupná každý rok od 1. prosince do 6. ledna, otevření doprovází řada akcí.

Reference

  1. HOLUBEC, Miloš. Řezbář z Loštic již jedenáct let vyřezává před Velikonocemi dřevěné kříže / Christnet.eu. www.christnet.eu [online]. [cit. 2019-03-06]. Dostupné online.
  2. ANONYM. V rukou řezbáře vznikly už desítky Velikonočních křížů. www.itydenik.cz. 2014-04-10. Dostupné online [cit. 2019-03-06]. (česky)[nedostupný zdroj]
  3. Loštický betlém je nejmenší v Česku. ČT sport [online]. Česká televize [cit. 2019-03-06]. Dostupné online. (česky)
  4. Vítejte v Lošticích aneb zastávka jako malovaná. www.turistika.cz [online]. Turistika cz [cit. 2019-03-06]. Dostupné online. (česky)
  5. Autobusová zastávka jako umělecké dílo. ČT sport [online]. Česká televize [cit. 2019-03-06]. Dostupné online. (česky)
  6. HAVELKA, Miloslav. Hanácké noviny [online]. 2018-01-28 [cit. 2019-03-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-06-17. (česky)
  7. Betlém řezbáře Beneše se rozrostl o písničkáře Kryla i loštickou starostku. iROZHLAS [online]. [cit. 2019-03-06]. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.