Jan Ludevít Procházka

Jan Ludevít Procházka též jako Ludwig Prochazka (14. srpna 1837, Klatovy[1]19. července 1888, Praha) byl český klavírista, hudební skladatel, hudební pedagog a autor knih o hudbě.

Jan Ludevít Procházka
Jan L. Procházka (Jan Vilímek, 1886)
Narození14. srpna 1837
Klatovy
Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí19. července 1888 (ve věku 50 let)
Praha
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Povoláníklavírista, pedagog, hudební skladatel, hudební kritik, redaktor a organizátor
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život a činnost

Pokřtěn byl jako Ludovicus Joannes (Ludvík Jan). První hudební vzdělání získal od svého otce Josefa Procházky, který byl varhaníkem[1] a skladatele Leopolda Měchury.[2] Po studiu na gymnáziu v Klatovech nastoupil studium práv na pražské Univerzitě Karlově.

V Praze se jako nadaný klavírista stal žákem Zdeňka Fibicha, Ludvíka Grünbergera a Bedřicha Smetany, se kterým se záhy spřátelil. Jako skladatel napsal sborník písní Záboj, kam přispěl i Smetana osobně.

Patří také k zakladatelům pražského sboru Hlahol. Ve svém bytě a později v Konviktském sále pořádal často koncerty na kterých uváděl novinky českých skladatelů. Zazněly tam poprvé skladby Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha a dalších českých skladatelů. Jan L. Procházka byl kromě toho také referentem Národních listů, Dalibora a Hudebních listů.

Když jeho manželka Marta, rozená Reisingerová, koncertní zpěvačka, získala v roce 1878 angažmá v Hamburku, přestěhoval se do Německa s ní. Zde po mnoho let působil jako vyhledávaný učitel zpěvu. Po odchodu do Hamburku se stal profesorem klavíru na tamní konzervatoři a dirigentem orchestru. Prosadil též uvedení opery Dvě vdovy v hamburském městském divadle. V Drážďanech, kam předídlil před rokem 1885, prosadil vydání Smetanových kompozic v renomovaném nakladatelství Bote&Bock.[3]

Věnoval se také komponování, z jeho skladeb lze jmenovat např. české romance a duety.

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. STAPLETON, Karl. Procházka, (Jan) Ludevít. [s.l.]: Oxford University Press (Oxford Music Online). Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-10. DOI 10.1093/gmo/9781561592630.article.40491.
  3. Plzeňský kalendář. Plzeň: J. R. Port, 1885. Dostupné online. Kapitola Jan Ludevít Procházka, s. 131–132.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.