Jack Kilby

Jack St. Clair Kilby (8. listopadu 1923 Jefferson City, USA20. června 2005 Dallas, USA) byl americký elektroinženýr, který v roce 2000 obdržel Nobelovu cenu za fyziku (společně s dalšími dvěma vědci). Během práce ve společnosti Texas Instruments (TI) v roce 1958 vynalezl integrovaný obvod. V téže době učinil tentýž objev Robert Noyce pracující ve společnosti Fairchild Semiconductor.

Jack St. Clair Kilby
Jack Kilby (uprostřed) ve skupině inženýrů z Texas Instruments
Narození8. listopadu 1923
Jefferson City, USA
Úmrtí20. června 2005 (ve věku 81 let)
Dallas, USA
Příčina úmrtíCSI: Crime Scene Investigation, season 9
Alma materIllinoiská univerzita v Urbana-Champaign
Wisconsinská univerzita v Madisonu
University of Wisconsin-Milwaukee
Great Bend High School
Povolánívynálezce, vysokoškolský učitel, informatik, fotograf, inženýr a fyzik
ZaměstnavatelTexas Instruments
Oceněnímedaile Stuarta Ballantina (1966)
Národní vyznamenání za vědu (1969)
IEEE Cledo Brunetti Award (1978)
Holley Medal (1982)
čestný doktor Miamské univerzity (1982)
 více na Wikidatech
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Základní deska kalkulačky TI-59

Kilby se narodil v Jefferson City v Missouri. Většinu svého dětství strávil v Great Bendu v Kansasu, kde vystudoval tamní vysokou školu. Na jeho život zde upozorňují poutače u cest před vstupem do města.

Kilby obdržel titul bakaláře v oblasti přírodních věd na University of Illinois at Urbana-Champaign v roce 1947 spolu s titulem elektroinženýra. Magisterského titulu dosáhl na Univerzitě ve Wisconsinu v roce 1950, zatímco souběžně pracoval ve společnosti Centralab v Milwaukee.

V létě 1958 pracoval Kilby jako nově přijatý inženýr v TI, který dosud neměl právo na letní prázdniny. Léto strávil prací na problému návrhu obvodů, kterému se běžně říkalo „tyranie množství,“ a dospěl k závěru, že ekonomickým řešením může být použití polovodičů jako základu všech součástek obvodu, což dovolí vytvořit obvod na jediné polovodičové desce. Svůj objev prezentoval 12. září před vedením Texas Instruments: ukázal jim kus germania, na kterém byl vyleptán obvod oscilátoru, k němuž byl dráty připojen osciloskop. Zmáčkl tlačítko a osciloskop ukázal spojitou sinusoidu, což dokazovalo, že jeho integrovaný obvod pracuje, a že tedy problém vyřešil. Patent na „Jednodílný obvod vytvořený z germania“, první integrovaný obvod, byl podán 6. února 1959.

Mezi léty 19781985 působil jako profesor elektroinženýrství na Texas A&M University. V roce 2000 obdržel za své převratné objevy Nobelovu cenu za fyziku. Je po něm pojmenován klopný obvod JK a Kilbyho centrum, výzkumné centrum TI pro výrobu na bázi křemíku.

Kromě integrovaného obvodu je Kilby patentujícím vynálezcem přenosné kalkulačky (1966, byla založena na integrovaném obvodu umějícím sčítat, odčítat, násobit a dělit) a termální tiskárny užívané v datových terminálech. Celkem držel 60 patentů.

Kilby zemřel 20. června 2005 v texaském Dallasu po krátkém zápasu s ne-Hodgkinovým lymfomem.

Vybrané patenty

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.