Jachting
Jachting je sport provozovaný na plachetních lodích hnaných silou větru. Jedná se především o plutí na vodě. Pro nedostatek lepšího názvosloví se hovoří i o jachtingu na zamrzlé vodě – ledním jachtingu. V poslední době se používá přeneseného názvu jachting také pro jiné povrchy jako je písek, popř. pevná zem. Provoz motorových člunů a jachet se nazývá vodní motorismus.
Historie jachtingu
Plavba na plachetní lodi – plachetnici – je pravěký vynález, po tisíciletí používaný jako způsob vodní dopravy. Předpokládá se, že soutěžení plachetních lodi začalo v Nizozemí někdy v 17. století, odkud brzy postoupilo do Anglie, kde se začaly objevovat první na zakázku zhotovené závodní „jachty“. V roce 1851, vyzval americký jachetní klub v New Yorku své členy k prvnímu souboji a to vedlo k založení slavné tradice Amerického poháru, nejstarší dodnes existující sportovní soutěže na světě. První regatu vyhrál domácí klub, který slavnou trofej ubránil až do roku 1983, kdy ji získala posádka lodi Australia II. Postupem času se závody jachet, a to nejenom na moři, vyvíjely spolu se zdokonalováním výcviku posádek.
Dělení lodí
Rozdělením lodí do jednotlivých kategorií a přesným určením tvaru a velikosti malých závodních člunů s jedním stěžněm vznikl druh vodního plachetního sportu, kterému se dnes v Česku říká okruhový jachting. Provozuje se vesměs na chráněných vodách s jedno- až tříčlennou posádkou. Dnes jsou jachtařské závody malých plachetnic nejrůznějších kategorií dostupným sportem pro nejširší veřejnost, pro děti i mládež. Závodění na plachetnicích je běžné ve všech zemích světa, kde se nacházejí vhodné vodní plochy s dobrými větrnými podmínkami. Většina závodů probíhá mezi loďmi jednoho typu. Okruhový jachting, který se mnohde provádí na jezerech a řekách je i sportem letních olympijských her. Některé malé loďky mají jedinou trojúhelníkovou plachtu, ale většina má dvě a obvykle nese i třetí (spinakr). Kategorie malých plachetnic obsahuje jak nejpomalejší typy pro výcvik začínajících posádek, tak i rychlé lodě jakou je např. australský 18 stop dlouhý člun dosahující rychlosti až 40 km za hodinu i v relativně slabém větru.
Vyvíjejí se i velké námořní kajutové plachetnice, které závodí především na moři a na těch největších se uplatňují nejnovější poznatky v konstrukci lodí. Vítězství ve velkých transatlantických závodech je prestižní událostí prezentace jednotlivých států a sponzorských firem. Existují nejrůznější druhy závodů (regat) od soutěží osamělých mořeplavců, etapové závody mnohočetných posádek, až po nepřerušované plavby z jednoho přístavu do jiného často ležícího na jiném kontinentu.
Plavby na plachetnicích se stala díky využívání nejmodernější navigační a komunikační techniky bezpečnou a dosáhla obrovského rozšíření. Mnoho firem vyrábí sériově moderní trupy a stavba sportovních plachetnic se stala bouřlivě se rozvíjejícím druhem průmyslu.
Sport i životní styl
Jachting je nejenom sportem, ale i životním stylem, kdy najdete po celém světě tisíce lodí a posádek, které tráví dlouhé měsíce a roky na moři. Přeplavba Atlantiku je dnes relativně běžnou záležitostí a ročně ji absolvují stovky malých lodí. Čeští jachtaři se plaví v chorvatských vodách Jadranu. Jachting je také druh turistiky nebo rekreace a v některých námořních zemích i způsob výcviku budoucích námořníků, lodních důstojníků i kapitánů vojenského i obchodního loďstva. Jachting na našich vodách je stále populárnějším způsobem trávení volného času v přírodě.[zdroj?!]
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu jachting na Wikimedia Commons
- Český svaz jachtingu
- Česká asociace námořního jachtingu
- Česká asociace lodních tříd RS - plachetnice pro sport a zábavu
- Jachting pro děti a mládež - RS Feva