Júsaku Kamekura

Júsaku Kamekura (japonsky 亀倉 雄策, Kamekura Júsaku; 6. dubna 1915, Jošida, Cubame, prefektura Niigata, Japonsko11. května 1997 v Tokiu) byl japonský grafický designér.

Júsaku Kamekura
Narození6. dubna 1915
Cubame
Úmrtí11. května 1997 (ve věku 82 let)
Tokio
Povoláníilustrátor, grafický designér a grafik
OceněníMedaile cti s fialovou stuhou (1980)
Cena Asahi (1984)
Řád posvátného pokladu (1985)
Bunka Koroša (1991)
Art Directors Club Hall of Fame (1993)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Júsaku Kamekura je japonské jméno, v němž Kamekura je rodové jméno.

Osobnost neoddělitelně spjatá s poválečným boomem japonského grafického designu. Jako zakladatel Klubu japonských reklamních umělců (1951) se Kamekura zasadil o zvýšení společenské prestiže grafických designérů. Když se tato organizace v roce 1978 přejmenovala na Japonskou asociaci grafických designérů, opět se stal jejím předsedou. V postavení ředitele Japonského centra designu založeného v roce 1959 přispěl zásadním způsobem k navázání kontaktů mezi designéry a průmyslem.

Už během studií v druhé polovině 30. let se stal Kamekura obdivovatelem Bauhausu a ruského konstruktivismu. Během dlouhé aktivní kariéry vytvořil Kamekura množství reklamních materiálů, obalovin, knižního a časopiseckého designu, log, apod.

Působil v přípravném týmu grafických designérů pracujících pro Letní olympijské hry 1964 v Tokiu, který vedl Masaru Kacumi. Vytvořil pro ni sérii plakátů, kde použil bezpatkové písmo, elementární geometrické formy a fotografie. Také pro ni vytvořil logo, které sestává z jednoduchého nápisu, olympijských kruhů a národního symbolu – vycházejícího slunce. Z tohoto loga později vycházelo i logo pro Zimní olympijské hry 1972 v Sapporu, které vytvořil Kazumasa Nagai, tam přibyla stylizovaná sněhová vločka a barevnost písma se ze zlaté změnila na stříbrnou.

Kamekura vytvářel také logo pro Světovou výstavu (Expo) v roce 1970 v Ósace nebo pro elektrotechnickou firmu Onkyo.

Odkazy

Literatura

  • Zdeno Kolesár: Kapitoly z dejín grafického designu, Slovenské centrum dizajnu, 2006, Bratislava (slovenština)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.