Ján Režňák

Ján Režňák (14. dubna 1919, Jablonica19. září 2007, Martin) byl největší letecké eso Slovenských vzdušných zbraní (SVZ) a nejúspěšnější slovenský pilot druhé světové války. Bojoval na straně Slovenského státu a zúčastnil se tažení proti Sovětskému svazu.

Ján Režňák
Narození14. dubna 1919
Jablonica
Československo Československo
Úmrtí19. září 2007 (ve věku 88 let)
Martin
Slovensko Slovensko
Povolánívoják
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

První bojový turnus na východní frontě absolvoval mezi červnem a srpnem 1941 a odlétal během něj 13 bojových misí nad Ukrajinou.

Během svého druhého nasazení na východní frontě odlétal Ján Režňák 194 bojových misí, zúčastnil se 36 vzdušných soubojů a dosáhl 32 potvrzených sestřelů. Další tři sestřely mu nebyly potvrzeny.

SNP se nezúčastnil. Zůstal v Němci okupovaném západním Slovensku až do konce války. Když se na jaře 1945 přiblížila fronta, dostal Režňák nabídku aby ustoupil společně s Němci a bojoval v Luftwaffe. To ale odmítl. Po příchodu jednotek Rudé armády byl předveden na místní velitelství a odevzdán vojenskému soudu v Martině, který jej však zprostil obvinění.

Po válce nejdříve pracoval na letišti v Trenčanských Biskupicích, později ve Vojenském leteckém učilišti v Olomouci. Po nástupu komunistů k moci byl v dubnu 1948 degradován a propuštěn. Následně pracoval jako šéfpilot a letecký instruktor v Považských strojírnách. V roce 1951 mu StB po několika pokusech odebrala definitivně pilotní průkaz. Poté pracoval jako konstruktér, projektant a revizní technik v Považské Bystrici a v Piešťanech. Roku 1979 odešel do důchodu a žil v Piešťanech. Po roce 1989 žádal o rehabilitaci, ale neúspěšně.

Zemřel 19. září 2007 v Martině ve věku 88 let.

Sestřely

Vyznamenání

Slovenské

  • Pamätný odznak Za ťaženie proti ZSSR[1], I. třída
  • Slovenská strieborná medaila vojenského Víťazného kríža
  • Stříbrný vojenský Záslužný kříž[2]
  • Medaile Za hrdinství[3], III. stupeň
  • Medaile Za hrdinství, II. stupeň
  • Medaile Za hrdinství, I. stupeň

Německé

Chorvatské

  • Stříbrná medaile Koruny krále Zvonimíra na vojenské stuze[6]

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.