Internetová páteř
Internetová páteř jsou hlavní linky spojující různé části Internetu. Je tvořena velkým množstvím komerčních, vládních, vědeckých a dalších vysokokapacitních datových cest a také spojeními mezi páteřními směrovači, které se starají o přenos dat v rámci států, kontinentů nebo navzájem mezi kontinenty.
Historie
- První internetovou páteř tvořil ARPANET.
- V roce 1986 vzniká páteř sítě NSFNET a krátce poté se armádní část sítě ARPANET odděluje a vzniká samostatná síť MILNET, ARPANET je poté odpojen.
- Přibližně v roce 1988 se NSFNET stává hlavní internetovou páteří a přináší kompromisy mezi striktními pravidly z vlivu amerického ministerstva obrany a širokou komercializací po roce 1990. Jednoduše se dá říct, že NSFNET otevřel Internet světu.
- 30. dubna 1995 byl NFSNET odpojen a internetová páteř se skládala výhradně z různých komerčních ISP (poskytovatel internetového připojení) a spojení peeringových uzlů mezi soukromými sítěmi (univerzitní sítě).
- Během internetové horečky v roce 2000 řadě velkých telekomunikačních zprostředkovatelů hrozil bankrot a někteří z nich zkrachovali úplně, jako například EBONE (evropská internetová páteř), která byla odpojena v plném rozsahu. Toto období také sloužilo jako testovací období kapacit Internetu.
Související články
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Internet backbone na anglické Wikipedii.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.