Inlandsvägen

Inlandsvägen (v překladu „vnitrozemská cesta“) je hlavní silniční trasa, která prochází vnitrozemím Švédska od severu na jih. Spojuje obec Karesuando při hranicích s Finskem na severu s městem Mora, kde se větví a pokračuje do Göteborgu a Halmstadu na jihozápadním pobřeží Kattegatu.

Inlandsvägen
Základní údaje
StátŠvédsko Švédsko
Inlandsvägen v Laponsku
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Označení silnice
Hlavní trasa Inlandsväg (E45)
Jižní větev (státní silnice č. 26)

Trasa je v hlavní větvi (Göteborg – Mora – Karesuando) shodná s evropskou silnicí E45. Jižní větev (Inlandsvägen Syd), spojující Moru s Halmstadem, vede po státní silnici č. 26 (Riksväg 26).

Označení Inlandsvägen souvisí s označením vnitrozemské železniční dráhy Inlandsbaban, jejíž trasu v úseku Kristinehamn (při jižní větvi) – Gällivare (na severu v Laponsku) silnice kopíruje.

V úseku Mora – Karesuando je Inlandsvägen jednou ze dvou hlavních silničních tras, které spojují hustěji obydlenou jižní část země s řídce zalidněným severem. Druhou možností je silnice E4, vedoucí podél pobřeží Botnického zálivu.

Označení silnice financovaly obce a města ležící na trase. Chtěly tímto krokem přesvědčit řidiče (především turisty), aby volili tuto trasu namísto cesty podél pobřeží.

Inlandsvägen vede mezi městy Göteborg a Trollhättan po dálnici. Mezi městy Trollhättan a Säffle jsou některé úseky v provedení 2+1 s bariérou oddělující oba směry. Většina trasy je však vedena po běžné silnici se dvěma pruhy a šířkou 6–8 metrů. Na sever od města Torsby prochází trasa zalesněnou a řídce obydlenou krajinou. Jižně od Jokkmokku protíná severní polární kruh.

Významná města a obce na trase

Silnice E45

GöteborgSurteLilla EdetTrollhättanVänersborgMellerudÅmålSäffleGrumsSunneTorsbyMalungMoraOrsaSvegÅsarnaSvenstavikÖstersundStrömsundDoroteaVilhelminaStorumanSorseleArvidsjaurJokkmokkGällivareKaresuando

Jižní větev (silnice 26)

HalmstadHilteGislavedJönköpingMullsjöTidaholmSkövdeMariestadGullspångKristinehamnFilipstadVansbroMora

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.