Index on Censorship

Index on Censorship je časopis vycházející od roku 1972 ve Velké Británii a zaměřený na obranu práva na svobodné vyjadřování ve světě.

Index on Censorship
Vznik1972
SídloLondýn, Spojené království
Zaměstnanců13 (2018), 14 (2019 a 2020), 12 (2017) a 8 (2021)
OceněníCena prince Clause (1997)
Cena Hermanna Kestena (2013)
Oficiální webwww.indexoncensorship.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Časopis založil roku 1972 spisovatel Michael Scammell a skupina spisovatelů, novinářů a umělců pod vedením básníka S. Spendera. Původní podnět jim k tomu poskytli prominentní sovětští disidenti Pavel Litvinov a Larissa Bogorazová; časopis se však od samého počátku kromě SSSR a zemí sovětského bloku zabýval i cenzurou a diktátorskými režimy pravicového ražení – například v Řecku, Portugalsku a vojenskými diktaturami v Latinské Americe. Kromě toho zde vycházely články zabývající se jinými hrozbami pro svobodu vyjadřování včetně náboženského extremismu, nacionalismu a cenzury internetu. Jeho šéfredaktorkou je v současnosti Jo Glanville.

Na stránkách časopisu Index on Censorship publikovalo své názory mnoho významných spisovatelů a myslitelů – mimo jiných Alexandr Solženicyn, Milan Kundera, Václav Havel, Nadine Gordimer, Salman Rushdie, Doris Lessing, Arthur Miller, Noam Chomsky a Umberto Eco. Index on Censorship také úzce spolupracuje s nadací Writers and Scholars Educational Trust na projektech s cílem podporovat svobodu tisku ve světě, mimo jiné ve státech procházejících náhlými změnami režimů a oblastech postižených konflikty jako např. v Iráku, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu. Je partnerem sítě kulturně zaměřených evropských časopisů Eurozine. Od roku 2010 je časopis Index on Censorship vydáván společností SAGE.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.