Hubert Habermann

Hubert Viktor Habermann (13. března 1901, Bludov[1] – 7. května 1945?, Habermannův mlýn) byl moravský mlynář, po otci Sudetoněmec. Po konci druhé světové války během vystěhování sudetských Němců násilně zavražděn.

Hubert Viktor Habermann
Narození13. března 1901
Bludov
Úmrtí7. května? 1945
Habermannův mlýn
Příčina úmrtíZastřelení
NárodnostČesko-sudetoněmecká
PovoláníMlynář
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Rodina a původ

Narodil se do movité česko-německé rodiny Augustinu Habermannovi a Ludmile roz. Judrové. Rodinná hrobka jeho rodu se dodnes nachází v Chromči.

Matriční záznam o narození a křtu v bludovské matrice

Byť byl Hubert napůl Čech, hlásil se k německé národnosti, proti Čechům však nic neměl a dokonce s dětmi mluvil česky. Jeho manželka Aurélie byla též Němka pouze napůl a také měla z poloviny české kořeny.[2]

Roku 1937 po předčasné smrti svých bratrů zdědil rodinný mlýn s parní pilou na řece Moravě u cesty mezi Bludovem a Postřelmovem. Za války byl členem organizace Opferring, pobočky NSDAP, ze které byl, pravděpodobně za nedostatečné projevy němectví, vyloučen. K Čechům se choval velmi slušně a zdvořile a pokud před ním někdo kritizoval německou okupaci, nikdy jej nenahlásil.

Vražda

O jeho zmizení mluví roku 1945 Obecní kronika obce Bludov: „Majitel mlýna v Bludově, starousedlík Hubert Habermann, jehož matka byla Češka z Chromče rodem, se v převratových dnech v roce 1945 ztratil beze stopy. Udržuje se pověst, že byl neznámým pachatelem pro svoje němectví a snad i pro peníze, které u sebe měl, odpraven. Úřední vyšetřování nevneslo do věci světla. Mrtvola jeho nebyla nikdy nalezena.“[3]

Habermannovi vrazi byli neznámí. Mohlo se státi, že vrazi jeho tělo hodili do Moravy, kde tělo u Leštiny lidé vylovili a převezli do chromečské márnice, kde měla jeho rodina hrobku. Tělo pak někdo ukradl.

Dle jiné verze vrahové tělo vzali a spálili v kotelně bludovských lázní. Tuto verzi však potomci Zdeňka Pospíšila, majitele a zakladatele lázní, posléze i předsedy ilegálního okresního výboru, odmítali. Hypotézu zapřel i bludovský historik Stanislav Balík, jenž se k ní vyjádřil takto:

 „Podle Pospíšilových bylo prý v té době v kotlích před Němci schované ložní prádlo. Kotle i lázně byly mimo provoz. Mně přijde nepravděpodobné, že by tam někdo rozdělával oheň, aby tělo spálil. Navíc, po spálení by pořád zbyly nějaké ostatky.“
 Stanislav Balík

Podezřelí

  • Habermanna mohl zabít holičský pomocník Jiří Pazour; důvodem byla jeho nanávist k Habermannovi a Pazourův nesplacený dluh v kartách; ve vyšetřovacím spisu je i jeho doznání; při vyšetřování se přiznal, že Habermanna zastřelil, ale v šatlavě si odseděl pouze dva měsíce[4]
  • Neověřená a docela neuspokojivá je hypotéza o majiteli bludovských lázní Zdeňku Pospíšilovi († 1979)[5][pozn. 1][pozn. 2]

Osud potomstva a manželky

Při vystěhování Němců byla Aurélie Habermannová chycena a odvedena z vily. Posléze byla rodina odsunuta a dům byl místními starousedlíky vyrabován.

Choť hodně trápilo Habermannovo zmizení, a tak požádala na velitelství sovětských vojsk v Šumperku o pátrání po svém muži. Žádný oficiální dokument o Habermannově úmrtí však nebyl úřady vydán.

Habermannovým zmizením se zabývala i historička Michaela Kollerová:

To, že se to začalo někdy kolem roku 1950 vyšetřovat, vycházelo z žádosti, kterou podala sestra Habermannovy manželky Jana. Ta zůstala tady v Československu,
 Michela Kollerová, Muzeum Šumperk

O Habermannovi nakonec vůbec nebyl vydán žádný dokument a Aurelie si bez dokumentů, že její manžel nežije, nemohla žádat o vdovský důchod.[6]

Kuriosity

Odkazy

Poznámky

  1. Pospíšil zemřel roku 1979; po jeho smrti se jeho potomkové soudili o jeho lázeňský majetek
  2. Pospíšila ve filmu ztvárnil Jan Hrušínský
  3. Film získal Bavorskou filmovou cenu
  4. Film stál 87 milionů korun

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. EXTERNÍ, autor. OBRAZEM: Po stopách Huberta Habermanna. Šumperský a jesenický deník. 2021-02-25. Dostupné online [cit. 2022-01-09]. (česky)
  3. Vražda jako osobní msta aneb Skutečný příběh mlynáře Habermanna. Plus [online]. 2021-08-28 [cit. 2022-01-09]. Dostupné online. (česky)
  4. MAREŠ, Jaroslav. Jak to bylo doopravdy s Habermannovým mlýnem [online]. 2019-03-03 [cit. 2022-01-09]. Dostupné online. (česky)
  5. Lázně Bludov - Kauza. www.lazne.bludov.cz [online]. [cit. 2022-01-09]. Dostupné online.
  6. Habermannův mlýn: Do jaké míry film zachycuje skutečný příběh Huberta Habermanna? [online]. 2021-10-08 [cit. 2022-01-09]. Dostupné online. (česky)

Literatura

HABERMANN, Hubert Viktor; URBAN, Josef. Habermannův mlýn. Praha: [s.n.], 2001. 192 s. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.