Hotel Alcron

Hotel Alcron je budova čp. 623 na Novém Městě v Praze na ulici Štěpánská. Byl postaven v roce 1932 ve stylu art deco. Pětihvězdičkový hotel je od roku 2019 provozován nezávisle pod názvem Alcron Hotel Prague.

Alcron Hotel Prague
Účel stavby

Hotel

Základní informace
SlohArt deco
ArchitektAlois Krofta
Výstavba19261932
StavebníkAlois Krofta
Poloha
AdresaŠtěpánská 623/40, Praha, Česko Česko
Souřadnice50°4′47″ s. š., 14°25′35″ v. d.
Další informace
Webhttps://www.alcronhotel.com
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Hotel Alcron nechal vystavět pražský podnikatel a architekt Alois Krofta (1888–1958), otevřen byl v roce 1932. Nechal ho pojmenovat podle sebe – vzal první dvě písmena z křestního a tři z příjmení, z "k" udělal pro lepší znění "c" a na konec přidal "n", protože slovo Alcron je název lodi z řecké mytologie. Hotel měl zajímavé architektonické řešení, luxusní interiérové vybavení a byl naprostou jedničkou v technické vyspělosti. Řada zařízení byla Aloisem Kroftou přímo navržena. V případě výpadku elektřiny měl hotel zvlášť elektrické generátory, používal nejmodernější chladící zařízení, speciální elektrický signální systém pro přivolání obsluhy na pokoje. Hotel měl dokonce zvláštní mechanismus na změkčování vody a na tu dobu výjimečné automatické protipožární zařízení s mechanickými rozprašovači vody. Šéfkuchař byl do podniku pozván až z Londýna. Alois Krofta dbal na to, aby veškeré technické detaily a především poskytované služby byly v hotelu na prvotřídní úrovni.[1]

Alcron se rázem stal nejluxusnějším zařízením své doby a pro svou noblesní atmosféru byl pravidelně navštěvován řadou významných osobností první republiky od umělců počínaje, politiky a pražskou aristokracií konče. Mezi zahraniční hosty patřil například Maurice Chevalier (1932)[2] či americký generál Douglas MacArthur.[zdroj?] Alois Krofta zůstal majitelem a provozovatelem hotelu až do druhé světové války. Po druhé světové válce byl hotel v roce 1948 znárodněn.

Po pádu komunismu byl hotel v roce 1990 uzavřen. V roce 1992 si Kroftovi podali žádosti o restituci. Mezi dvěma bývalými manželkami Aloise Krofty a jednou z jejich dcer vyvstala právní bitva. Každá z žen nakonec získala jednu třetinu vlastnictví a v roce 1995 prodaly své podíly rakouské firmě Crown WSF Ltd.

V roce 1996 se noví vlastníci dohodli s hotelovou společností Radisson SAS Hotels, aby hotel po jeho znovuotevření provozovala. Budova byla kompletně přestavěna a modernizována, historické veřejné prostory byly obnoveny v původním stylu art deco.

Hotel byl znovu otevřen 1. srpna 1998 jako Radisson SAS Hotel Praha. Crown WSF si po dvou letech zajistil právo užít jméno Alcron a hotel byl přejmenován na Radisson SAS Alcron Hotel. Hotel byl znovu zrekonstruován v roce 2008. V roce 2009 byl Radisson SAS Alcron Hotel znovu přejmenován na Radisson Blu Alcron Hotel.

V hotelu pod hlavičkou řetězce Radisson Blu přenocoval například John Malkovich, Gérard Depardieu, Pierre Richard, Nick Cave, Maceo Parker, Lou Reed, Mike Oldfield, Cher, Iron Maiden, Marilyn Manson, Manic Street Preachers, David Coulthard, Michael Johnson, metalová skupina Judas Priest, Garry Kasparov, lucemburský velkovévoda Henry s chotí Marií Teresou, Silvio Berlusconi a Anders Fogh Rasmussen.[1]

Po 20 letech spolupráce s Radissonem skončila a hotel Alcron je od 1. ledna 2019 provozován nezávisle pod svým původním názvem Hotel Alcron.

Restaurace

V hotelu se nacházejí dvě restaurace (Alcron a La Rotonde) a jeden bar (BeBop Lobby Bar). Restaurace Alcron, která má kapacitu 24 míst, obdržela v letech 2012–2017 michelinskou hvězdu. V roce 2017 se umístila v žebříčku Best Fine Dining na 7. místě v Evropě a na 11. místě na světě.[zdroj?]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Radisson Blu Alcron Hotel na anglické Wikipedii.

  1. Hotel Alcron a jeho příběhy [online]. Alcron Hotel Prague [cit. 2021-04-14]. Dostupné online.
  2. RICHTER, Jaroslav. Kdo byl kdo. Proslulí návštěvníci. Praha: Libri, 2001. 516 s. ISBN 80-85983-87-7. S. 221.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.