Hornogermánský a raetský limes

Hornogermánský a raetský limes je soubor pohraničních pevností, pomocných pevnůstek, strážných věží nebo strážních stanovišť, hradeb nebo palisád a valů, ale i civilních sídel, které postavili Římané na hranicích provincií Horní Germánie a Raetie. Limit spojoval dvě přírodní hranice Římské říše - řeky Rýn a Dunaj. Funkce limitu není dodnes zcela pochopena a je předmětem diskuzí. Předpokládá se, že hlavním účelem byla kontrola obchodních cest v této oblasti. Limes neměl šanci odolat velkému systematickému vojenskému útoku ze strany Svobodné Germánie. Pro rozsáhlý obchod s germánskými etniky existovalo několik hraničních přechodů.

Hranice Římské říše
Světové dědictví UNESCO
mapa limitu
Smluvní státNěmecko Německo
Spojené království Spojené království
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iii, iv
Odkaz430 (anglicky)
OblastEvropa
Zařazení do seznamu
Zařazení1987 (11. zasedání)
Změny2005, 2008

Přibližná délka limitu je 550 km, na Rýnu na něj navazuje tzv. Dolnogermánský limes (na území moderního německého zemského okresu Neuwied v Porýní-Falci), na Dunaji pak Norický limes (na území zemského okresu Kelheim v Bavorsku).

Světové dědictví UNESCO

V roce 2005 bylo 220 segmetů Hornogermánského a raetského limitu zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO pod názvem „Hranice Římské říše“. Jednalo se o rozšíření již existující položky seznamu světového dědictví, která sestávala z pozůstatků Hadriánova valu ve Spojeném království. V roce 2008 byla položka ještě rozšířena o britský Antoninův val.

Galerie

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.