Horká linka Moskva–Washington
Horká linka, přesněji Přímá komunikační linka Moskva–Washington, je označení pro bezpečné komunikační spojení mezi představiteli Spojených států amerických – Bílým domem a Sovětského svazu – Kremlem v době studené války. Do provozu byla uvedena 30. srpna 1963 v reakci na karibskou krizi, díky níž se svět ocitl na prahu jaderné katastrofy.
Na základě zkušenosti při hledání vhodné cesty vzájemného dialogu rozhodly USA a SSSR o zřízení přímého spojení mezi Bílým domem a Kremlem. První zpráva byla odeslána 5. června 1967 z Moskvy. Sovětská strana se tázala, zda jsou Američané zapojeni do šestidenní války mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy. Během dalších dní si mezi sebou vyměnily přes 20 zpráv, a to dálnopisem. Koncem 70. let byl systém doplněn pomořským kabelem a následně satelitním systémem. Od roku 1986 přibyly faxy umožňující přenos dokumentů a map. V současnosti zajišťují přenos družice.
V roce 1999 byly zprovozněny další linky mezi úřadovnou amerického viceprezidenta a ruského premiéra, mezi národními bezpečnostními agenturami a kancelářemi ministrů zahraničí.
Pro zajištění maximální bezpečnosti byla využívána Vernamova šifra a zapečetěné jednorázové šifrovací klíče byly pravidelně dopravovány letecky a protistraně předávány prostřednictvím ambasády.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Horká linka na Wikimedia Commons