Masožravá rostlina

Masožravé rostliny (někdy se jim říká hmyzožravé rostliny) jsou rostliny, které získávají více či méně živin (ale ne energii) tím, že chytají drobné živočichy, prvoky a zvláště pak hmyz. Masožravé rostliny obvykle rostou na místech, kde je půda velmi chudá na živiny. Vyskytují se tedy například v kyselých bažinách, v chudých písčitých a kamenitých oblastech, na stolových horách apod. Často se uvádí, že si masožravé rostliny vyvinuly tento neobvyklý způsob výživy kvůli nedostatku dusíku v těchto půdách, ale hlavním limitujícím činitelem pro ně jsou spíše některé těžké kovy nutné pro správnou funkci enzymů.[1] Aby byla rostlina považována za masožravou, musí dokázat svou potenciální kořist nalákat, polapit a využít látky z ní získané. Způsobů, jak toho rostliny docilují, je celá řada. Zajímavé je, že se podobné mechanismy v přírodě vyvinuly vícekrát nezávisle na sobě.

Charles Darwin v roce 1875 napsal první velké pojednání o masožravých rostlinách.[2] Na jeho počest po něm byla pojmenována česká společnost pěstitelů masožravých rostlin – Darwiniana.

S masožravkami se setkáváme v různých klimatech. I v Česku roste celá řada druhů. Nejčastěji v horských oblastech, na Třeboňsku a Dokesku.

Rody, jejichž zástupci patří mezi masožravé rostliny

Podrobnější informace naleznete v článku seznam masožravých rostlin.

Reference

  1. BALÁŽ, Vojtech, et al. Smrt jako součást života. Praha: NIDM, 2008. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-01-14. Archivováno 14. 1. 2013 na Wayback Machine
  2. DARWIN, Charles. Insectivorous plants. Londýn: John Murray, 1875. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.