Hmongština

Hmongština je nejrozšířenějším jazykem z jazykové rodiny hmong-mienských jazyků, kterým mluví jihočínský národ Hmongů. Má mnoho vzájemně srozumitelných nářečí. Jako spisovná forma jazyka se ale bere dialekt Ta-nan-šan.

Hmongština
lus Hmoob / lug Moob / lol Hmongb
RozšířeníČína, Vietnam, Laos, Myanmar, Thajsko, malé komunity v USA
Počet mluvčíchasi 3,7 milionů
Klasifikace
Písmolatinka a hmongská písma
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazyknení úředním
Kódy
ISO 639-1není
ISO 639-2hmn (B)
hmn (T)
ISO 639-3cqd
Ethnologuehmn
Wikipedie
neexistuje
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozšíření

Jazyk je rozšířen především v jižní Číně, na území provincií Sečuán, Jün-nan, Kuej-čou, Kuang-si a Chaj-nan. V menší míře je jazyk rozšířen také ve Vietnamu, Laosu, Myanmaru a Thajsku. Hmongská menšina je významně zastoupena také ve Spojených státech amerických (především ve státech Kalifornie, Minnesota, Wisconsin a Severní Karolína), většinou jde o Hmongy z Laosu. Celkově žije v USA téměř 300 000 Hmongů.

Písmo

Existuje několik zápisů hmongštiny v latince. Ve 20. století ale vznikla i hmongská písma určená pro zápis hmongštiny, mezi nejvýznamnější a dodnes používané patří Pahawh Hmong a Nyiakeng Puachue Hmong.

Příklady

Číslovky

ČísliceHmongskyČesky
1/𖭑ib/𖬂𖬮𖬰jeden
2/𖭒ob/𖬒𖬮𖬰dva
3/𖭓peb/𖬈𖬪𖬵tři
4/𖭔plaub/𖬄𖬟𖬵čtyři
5/𖭕tsib/𖬂𖬝𖬰pět
6/𖭖rau/𖬅𖬰𖬡šest
7/𖭗xya/𖬗𖬰𖬧𖬰sedm
8/𖭘yim/𖬂𖬰𖬤osm
9/𖭙cuaj/𖬐𖬰𖬯devět
10/𖭑𖭐kaub/𖬄𖬰deset

Vzorový text

Všeobecná deklarace lidských práv

hmongsky

Cuat lenx cuat dol bongb deul ndax dex douf muax zif youx, nyaob shout zunb yinx tab ndas dos id, dax zis ib suk. Nil buab daf lol jaox muax lid xinf hlub hout tab liangx xinb shab nzhuk, yinf gaib keuk suk gud dix mol lol nit jinb shenx lol shib daf shib hlad.

česky

Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Hmong language na anglické Wikipedii a Hmong Americans na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.