Hladový vrch

Hladový vrch, dříve označovaný jako Hošťálkovický kopec, s nadmořskou výškou 253 m n. m., leží u Hošťálkovic (městská část Ostrava), poblíže soutoku řek Opava a Odra a nedaleko od rozhledny Hošťálkovice. Kopec je na hranici pohoří Nízký Jeseník.

Hladový vrch
Bývalá pozorovatelna civilní obrany Hladový vrch

Vrchol253 m n. m.
Poloha
StátČesko Česko
PohoříNízký Jeseník
Souřadnice49°50′30″ s. š., 18°12′18″ v. d.
Hladový vrch
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Na vrcholu se nachází renovovaná bývalá pozorovatelna civilní obrany[1] (v literatuře nazývaná jako Pozorovatelna civilní obrany Hladový vrch) z období socialismu a vedle ní je informační tabule.

Pod vrcholem se západním směrem nachází bývalý pískovcový lom, který byl založen již před rokem 1742. Těžilo se v něm do roku 1927. Pod lomem se nachází chatařská osada.

Hladový vrch je výraznou terénní a strategickou dominantou soutoku řek Odra a Opava, a proto lákal pravěkého člověka k osídlení. Z archeologických výzkumů a nálezů lze usoudit, že zde bylo pravěké osídlení z doby gravettienu, mezolitu a zřejmě i pozdního paleolitu, což je pro Ostravu a její okolí unikátní. Archeologická lokalita byla zřejmě z velké části v místě zdejšího lomu a je tedy nenávratně ztracena.[2]

Další informace

Cesta na vrchol je nejlépe z ulice K vodě a je značena symboly "looped square".

Hladový vrch byl využíván také zemědělsky (pole a sady).

Galerie

Odkazy

Reference

  1. DOUPAL, Jiří. Pozorovatelny Civilní obrany, Výstavba v Československu v letech 1951-1989. [s.l.]: Brigadýr, 2015. 270 s. ISBN 978-80-260-9241-4.
  2. NERUDOVÁ, Zdeňka; NERUDA, Petr. Badatelský výzkum lokality Hošťálkovice II – Hladový vrch (okr. Ostrava-město). Přehled výzkumů. 2020, roč. 61, čís. 1, s. 39–46. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.