Henry Wriothesley, 3. hrabě ze Southamptonu

Henry Wriothesley, 3. hrabě ze Southamptonu (6. října 1573, Cowdray House, Sussex, Anglie10. listopadu 1624, Bergen op Zoom, Spojené provincie nizozemské) byl anglický aristokrat. Bývá považován za předobraz Krásného mladíka (Fair youth) ze Sonetů Williama Shakespeara,[1] který Henrymu Wriothesleyovi věnoval své narativní básně Venuše a Adonis a Znásilnění Lukrécie.

Henry Wriothesley, 3. hrabě ze Southamptonu
Narození6. října 1573
Midhurst
Úmrtí10. listopadu 1624 (ve věku 51 let)
Bergen op Zoom
Místo pohřbeníChurch of St Peter, Titchfield
Alma materSt John’s College
Povoláníaristokrat
OceněníPodvazkový řád
ChoťElizabeth Wriothesley, Countess of Southampton
DětiJames Wriothesley, Lord Wriothesley
Thomas Wriothesley, 4th Earl of Southampton
Lady Anne Wriothesley
Penelope Wriothesley
RodičeHenry Wriothesley a Mary Wriothesley, Countess of Southampton
FunkceLord Lieutenant of Hampshire
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Henry byl jediným synem svých rodičů, dále měl dvě sestry. Otec – Henry Wriothesley, 2. hrabě ze Southamptonu – mu zemřel, když mu bylo osm let. Jeho opatrovníkem se stal anglický státník William Cecil, 1. baron Burghley.

Ve 12 letech začal studovat na St John's College v Cambridge, studia dokončil o čtyři roky později. William Cecil se pak neúspěšně snažil dohodnout jeho sňatek se svou nejstarší vnučkou, Elizabeth de Vere. Byla dítětem jeho dcery Anne Cecil a Edwarda de Vere, 17. hraběte z Oxfordu, který by podle některých spekulací mohl být skutečným autorem většiny divadelních her a všech sonetů připisovaných Williamu Shakespearovi.

V roce 1591 básník John Clapham, který pracoval jako úředník pro barona Burghleye, věnoval Henrymu báseň v latině nazvanou Narcissus, ve které přebásnil legendu o krásném mladém muži, kterého zahubí láska k sobě sama. O dva roky později poprvé vyšla báseň Venuše a Adonis, kterou Henrymu věnoval William Shakespeare.

V srpnu 1598 se Southampton tajně oženil s Elizabeth Vernon, s níž měl alespoň čtyři děti. Spolu se svým nejstarším synem Jamesem byl vyslán velet vojskům do Nizozemí v bojích proti Španělům. Devatenáctiletý James krátce po příjezdu na místo, 5. listopadu 1624, zemřel na horečnaté onemocnění. Ze stejných příčin zemřel pět dní poté i jeho otec Henry.

Reference

  1. SHAKESPEARE, William. Sonety. Překlad Martin Hilský. Brno: Atlantis, 2016. ISBN 978-80-7108-320-7. Viz závěrečná Poznámka překladatele.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.