Henri Landru

Henri Désiré Landru (12. dubna 1869, Paříž, Druhé Francouzské císařství25. února 1922, Versailles, Třetí Francouzská republika), známý též jako „Pařížský Modrovous“, byl francouzský sériový vrah, který vraždil vdovy, od kterých předtím vybíral peníze.

Henri Landru
Henri Landru v identifikační kartě
Základní údaje
Rodné jménoHenri Désiré Landru
AliasM. Frémiet
Datum narození12. dubna 1869
Místo narozeníPaříž
Datum úmrtí25. února 1922
Místo úmrtíVersailles
Zatčení1900, 1919 (opět)
Výše trestutrest smrti
Příčina smrtigilotina
Oběť
Modus operandioloupení, strangulace, kremace
Počet obětí11
Období vraždění1915 - 1919
Stát vražděníFrancie Francie
Místo vraždyPaříž, Gambais
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Mládí

Henri Landru se narodil v Paříži. Po dokončení školy roku 1887 působil čtyři roky ve francouzské armádě. Nakonec z ní byl propuštěn, protože sexuálně obtěžoval svého bratrance. Poté se oženil a v manželství vzešly čtyři děti.

Stal se obchodníkem s použitým nábytkem. Práce to však byla špatně placená, a tak začal Landru krást, nejčastěji okrádal staré a důvěřivé lidi. V roce 1900 byl zatčen a odsouzen ke dvěma letům vězení. Roku 1914 se s manželkou rozvedl.

Vraždy

Henri Landru začal vraždit v lednu roku 1915. Do novin pod dával pod různými pseudonymy inzeráty, které často zněly takto: "Vdovec se dvěma dětmi, stár 43 let, se slušným příjmem, seriózní a pohybující se v dobré společnosti, si přeje potkat vdovu s vyhlídkou na uzavření sňatku." Do „karet“ Landruovi hrála první světová válka, kde bylo zabito mnoho vojáků, jejichž vdovy si proto často nacházely jiné partnery.

Landru lákal ženy do své vily, a poté co získal jejich peníze, zabil je a spálil jejich těla v kuchyňských kamnech. V letech 19151919 zabil Landru 11 lidí: 10 žen a 1 dospívajícího syna jedné z obětí. Policie nebyla schopna dlouho vraha vypátrat, protože Landru užíval v inzerátech širokou škálu jmen.

Zatčení, soud a poprava

V roce 1919 se pokusila sestra jedné z Landruových obětí, madame Buissonové, svou sestru vypátrat. Neznala Landruovo skutečné jméno, ale znala jeho tvář a adresu, a brzy tak byl zatčen.

Původně byl Landru obviněn jen ze zpronevěry. Policisté mezitím prohledávali jeho vilu, ale žádná těla nebyla nalezena. Nakonec se podívali do kamen, kde byly ohořelé kosti a zuby.

Soud zasedl v listopadu 1921. Přestože se Landru nepřiznal, byl lékařem uznán za příčetného a že zločiny páchal při plném vědomí, nikoli při pomatení smyslů, jak tvrdil obhájce. Landru využil lékařův verdikt a prohlásil: „Je to jasný důkaz mé neviny, protože takové vraždy by mohl spáchat jedině šílenec“. Přesto však byl odsouzen k smrti a 25. února 1922 sťat ve Versailles, kde je také pohřben na místním hřbitově.

Dlouho se spekulovalo, jestli byl odsouzen pravý zločinec, protože kromě toho, že se Landru nikdy nepřiznal, pracoval soud s nedostatkem důkazů. Roku 1962, 40 let po Landruově popravě, však našla dcera Landruova právníka obrázek, plán Landruovy vily a vzadu vzkaz, kde se ke svým vraždám přiznává.

Kulturní odkazy

  • Epizoda Star Trek: Návrat Archonců z roku 1967 líčí společnost, která pod vlivem počítače-vládce jménem Landru pravidelně propadá znásilňování a vraždám.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henri Désiré Landru na anglické Wikipedii.

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.