Helmintózy ptáků

Helmintózy představují onemocnění vyvolávané parazitujícími červy (helminty).[1] U ptáků to jsou nejčastěji hlístice (Nematoda), vrtejši (Acanthocephala), motolice (Trematoda) a tasemnice (Cestoda). Obecně se s helminty setkáváme spíše u ptáků volně žijících či přicházejících do přímého kontaktu s vnějším prostředím (polointenzivní chov drůbeže s výběhy anebo s přístupem k vodní tokům, drobnochovy, bažantnice, ptáci v zoologických zahradách či oblíbení ptáci chovaní ve voliérách apod.), než v intenzivních chovech drůbeže. Klinicky zjevná onemocnění (helmintózy) a s nimi související i případné hospodářské ztráty u drůbeže se vyskytují ojediněle a jsou většinou omezeny na silné infekce helminty u mladých ptáků nebo ptáků oslabených (konkurentní infekce, stresy, imunosuprese, nedostatečná zoohygiena a výživa apod.). Podle původců se helmintózy rozlišují na nematodózy, akantocefalózy, trematodózy a cestodózy.

Literatura

  • JURAJDA, Vladimír. Nemoci drůbeže a ptactva – metabolické poruchy, parazitární infekce nemoci trávicího ústrojí. 1. vyd. Brno: ES VFU Brno, 2003. 167 s. ISBN 80-7305-456-6.
  • RITCHIE, B.W. et al. Avian Medicine: Principles and Application. Florida, USA: Wingers Publ., 1994. 1384 s. ISBN 0-9636996-5-2. (anglicky)

Reference

  1. Vokurka, M. et al. (2003): Velký lékařský slovník. 3.vyd., Maxdorf, Jessenius, Praha, 966 s.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.