Heinrich Bullinger

Heinrich Bullinger (vlastním jménem Johann Heinrich Bullinger[1]; 18. červenec 1504, Bremgarten17. září 1575, Curych)[2] byl švýcarský protestantský teolog, žák Huldrycha Zwingliho. Měl zásadní vliv na rozšíření protestantismu.

Heinrich Bullinger
Rodné jménoJohann Heinrich Bullinger
Narození18. července 1504
Bremgarten
Úmrtí17. září 1575 (ve věku 71 let)
Curych
Povoláníteolog a protestantský reformátor
Manžel(ka)Anna Bullinger
DětiHeinrich Bullinger
multimediální obsah na Commons
galerie na Commons
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biografie

Za studií na Kolínské univerzitě se setkal s myšlenkami reformace a Martina Luthera. V letech 1523-1529 vyučoval na cisterciácké řádové škole v Kappelu. Toho roku Bullingerův otec vyhlásil, že kázal mylné názory a musel z Kappelu odejít. Zwingliho poznal Bullinger už roku 1523, postupně přijal jeho názory a v roce 1528 mu asistoval v diskusích při synodu v Bernu. Když Zwingli roku 1531 padl v bitvě u Kappelu, Bullinger zaujal jeho pozici hlavního pastora v Curychu.

Snažil se urovnat spory s německými luterány ohledně pojetí poslední večeře Páně, čehož výsledkem byl dokument Confessio Helvetica prior (První helvetské vyznání) z roku 1536. Rozdíly v pojetí Bullingerova (to jest v zásadě Zwingliho) a druhého velkého švýcarského reformátora Jana Kalvína a jeho žáků se pokusil vyřešit podobným dokumentem z roku 1566, který je nazýván Confessio Helvetica posterior (Druhé helvetské vyznání).

Vedl korespondenci s anglickými králi Jindřichem VIII., Edvardem VI. ad., čímž ovlivnil i anglický protestantismus (anglikánství).[3] Napsal asi 127 latinských spisů, zejména teologických a historických.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. PFISTER, Rudolf. Bullinger, Johann Heinrich [online]. www.deutsche-biographie.de [cit. 2016-05-17]. Dostupné online.
  2. Heinrich Bullinger [online]. www.heiligenlexikon.de [cit. 2016-05-17]. Dostupné online.
  3. http://www.britannica.com/biography/Heinrich-Bullinger
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.