Hana Truncová

Hana Truncová, roz. John (23. srpna 1924 Teplice7. dubna 2022, Skuteč[1]) byla bývalá politická vězeňkyně česko-německého původu. Byla nejstarší členkou redakční rady Krušnohorských novin (Erzgebirgs-Zeitung) a pamětnicí jejich historické redakce, která pracovala v Teplicích-Šanově do roku 1943 pod vedením profesora teplické obchodní akademie Dr. Gustava Müllera.

Hana Truncová
Hana Truncová
Narození23. srpna 1924
Teplice
Úmrtí7. dubna 2022 (ve věku 97 let)
Povolánínovinářka
Oceněníúčastník odboje a odporu proti komunismu
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hana Truncová přebírá Cenu Příběhů bezpráví za odvážné postoje a činy v období komunistického režimu od ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka

Životopis

Hana Truncová se narodila v roce 1924 v Teplicích v živnostenské rodině, její otec provozoval truhlářskou dílnu v Novosedlicích. V době druhé světové války absolvovala německou Obchodní akademii v Teplicích, na které maturovala mj. i z českého jazyka. Zde se poznala s prof. Dr. Gustavem Müllerem, který jako poslední šéfredaktor vedl (mezi lety 1925 a 1943) vlastivědné periodikum Krušnohorské noviny (Erzgebirgs-Zeitung). Nejprve pracovala ve stavitelské firmě a také pomáhala svému otci s administrativou jeho živnosti. Později začala pracovat v teplických lázních. V červnu 1951 byla zatčena a následně odsouzena k trestu 13 let odnětí svobody za napomáhání přechodu přes hranice a nedovolené tisknutí letáků. Prošla různými věznicemi a podmínečně byla propuštěna začátkem roku 1960. „Dalo mi to sebevědomí a po politické stránce, že budu do konce života proti komunismu a proti totalitě,“ řekla Hana Truncová.

Hana Truncová byla aktivní členkou redakční rady obnoveného vlastivědného periodika Krušnohorské noviny. Žila v Hořicích, tamější radnice udělila 6. února 2019 teplické rodačce čestné občanství.[2]

V rámci mezinárodní konference v Senátu Parlamentu ČR převzala dne 27. února 2020 symbolické poděkování festivalu Mene Tekel za třicet let zpřístupňování novodobých dějin nejmladší generaci prostřednictvím autentické výpovědi o totalitních režimech 20. století.[3] Mene Tekel oceňuje mimořádnou spolupráci a podporování projektu prostřednictvím vzdělávacích aktivit, odborných konzultací, přednášek pro mladou generaci a vlastním následováníhodným mravním profilem.

Dne 14. října 2020 udělilo Haně Truncové čestné občanství zastupitelstvo jejího rodného města Teplice.

Ocenění

  • V roce 2012 udělilo ministerstvo obrany paní Haně Truncové ocenění účastníka odboje proti komunistickému režimu. Byla mezi prvními odbojáři, kterým bylo ocenění na základě zákona o třetím odboji uděleno.
  • Cena Příběhů bezpráví za odvážné postoje a činy v období komunistického režimu, 2011[4] – uděluje studentská porota v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni
  • Čestná občanka města Hořice, 2019[2]
  • Osobnost festivalu Mene Tekel, 2020[3]
  • Ocenění Paměť národa 2020
  • Čestná občanka města Teplice, 2020[5][6][7]

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.