Haiku (operační systém)

Haiku je svobodný operační systém vyvíjený jako pokračování systému BeOS. Podobně jako BeOS podporuje platformy x86 a PowerPC.

Haiku
Webwww.haiku-os.org
VyvíjíThe Haiku Project
Rodina OSBeOS
Aktuální verzeR1/beta3 / 26. července 2021
Správce balíčkůpkgman
Podporované platformyx86, ARM, PowerPC, m68k, SPARC, RISC-V
Typ jádraHybridní jádro
Výchozí uživatelské rozhraníHaiku
LicenceLicence MIT
StavBeta

Historie

Vývoj započal v roce 2001 poté, co BeOS koupil Palm, Inc a posléze ukončil vývoj. Systém byl zpočátku vyvíjen pod názvem OpenBeOS, v roce 2004 byl projekt přejmenován na Haiku, protože ochranné známky na BeOS má stále Palm.

Projekt si rychle získal popularitu, protože na rozdíl od jiných podobných projektů nestaví na jádře Linuxu či BSD, ale snaží se vytvořit zcela nový systém při zachování binární a zdrojové kompatibility.

Vydání první alpha verze bylo stanoveno na 9. září 2009, kdy také vyšla.[1]. Druhá alpha verze vyšla v květnu 2010.

Dne 28. září 2018 vyšla první betaverze.[2]

Popis

Haiku je vyvíjen v C++ a poskytuje objektově-orientované API. Díky kvalitnímu modulárnímu návrhu lze jednotlivé části systému vyvíjet zcela nezávisle. Haiku je postavené na klonu jádra NewOS, které bylo vyvíjelo také Be. Ač je jádro v rané fázi, podporuje už některé vyspělé funkce jako třeba virtuální souborové systémy.

Aplikace

Systém umí spouštět spoustu původních aplikací z BeOS a mnohé další byly naportovány (Firefox, VLC media player či SeaMonkey).

Ovladače

Vrstva pro ovladače není ještě hotová a poskytuje pouze omezenou funkcionalitu, nicméně díky speciálnímu rozhraní lze používat síťové ovladače z FreeBSD.[3]

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.