Gudžarátština

Gudžarátština (gudžarátsky ગુજરાતી, Gujarātī) je indoárijský jazyk indoevropské jazykové rodiny.

Gudžarátština
ગુજરાતી
Gujarātī
RozšířeníIndie, Tanzanie, Uganda, Pákistán, Keňa
Počet mluvčích46 000 000
Klasifikace
PísmoGudžarátské písmo
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazykIndie (Gudžarát)
Kódy
ISO 639-1gu
ISO 639-2guj (B)
guj (T)
ISO 639-3guj
Ethnologueguj
Wikipedie
gu.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Je jedním z 22 úředních a 14 regionálních jazyků Indie a jedním z menšinových jazyků v sousedním Pákistánu. Celosvětově jej používá přibližně 46 milionů mluvčích, jde tedy o 23. nejpoužívanější jazyk světa. Ze zmíněného počtu žije 45,5 milionů mluvčích v Indii, 250 000 v Tanzanii, 150 000 v Ugandě, 50 000 v Keni a asi 100 000 v Pákistánu. Je hlavním jazykem indického svazového státu Gudžarát a sousedních svazových teritorií Daman a Díu a Dádra a Nagar Havélí.

Je také jazykem velké gudžarátské komunity v Mumbaí (Bombaji). Významný počet mluvčích žije též v Severní Americe a Spojeném království.

Gudžarátština byla mateřským jazykem „otce Indie“ Mahátmy Gándhího, „otce Pákistánu“ Muhammada Alího Džinnáha, indického premiéra Naréndry Modího, nebo „železného muže“ Sardára Vallabhbháího Patéla.

Dialekty

V rámci dialektů gudžarátštiny se především odlišuje nadregionální mluva náboženské komunity pársíů. Následující členění se zakládá na klasifikaci dle Ethnologue.[1]

  • Pársí gudžarátí: zmíněná varieta, jíž hovoří příslušníci zoroastriánské menšiny, zvaní pársí (podle Persie). V této významně distinktivní varietě se projevuje velký vliv avestštiny (jazyka zoroastriánské liturgie a posvátných písem) na slovní zásobu.
  • Standardní gudžarátština: původní mluva oblasti zvané Sauráštra, která zahrnuje celý Káthijávárský poloostrov až po okres Suréndranagar, včetně jej. Ta se stala jakýmsi standardem gudžarátštiny v novinách, školství a úřadech.

Sem patří také mumbaiská (bombajská) gudžarátština.

Regionální nářečí jsou:

  • Gamadia: užívaná především v Ahmadábádu a okolních oblastech. Sem patří i dialekty východního Bharuče, Pátanu, Suratu, Vadódary, dialekt grámja.
  • Káthijávarské dialekty: mluva oblasti Káthijáváru (mezi subdialekty patří např. bhávnagarí a sórathí).

Kačhský jazyk, jímž se mluví v oblasti Kaččh, se běžně považuje za dialekt gudžarátštiny, ale podle většiny jazykovědců má blíž k sindhštině.

V oblastech, kde Gudžarátci žijí v diaspoře, jako je svahilsky mluvící pobřeží východní Afriky, charakterizují místní gudžarátštinu lexikální výpůjčky ze svahilštiny.[2]

Příklady

Číslovky

ČísliceGudžarátskyTransliteraceČesky
એકekjeden
બેbedva
ત્રણtraṇtři
ચારchārčtyři
પાંચpāṅchpět
chhašest
સાતsātsedm
આઠāṭhosm
નવnavdevět
૧૦દસdasdeset

Vzorový text

Všeobecná deklarace lidských práv

gudžarátsky

પ્રતિષ્ઠા અને અધિકારોની દૃષ્ટિએ સર્વ માનવો જન્મથી સવતંત્ર અને સમાન હોય છે. તેમનામાં વિચારશકતિ અને અંતઃકરણ હોય છે અને તેમણે પરસ્પર બંધુત્વની ભાવનાથી વર્તવું જોઇએ.

transkripce

Pratiṣṭhā anē adikhārōnī dr̥ṣṭinē sarvē mānavō janmathī svatantra anē samān hōy chē. Tēmanāmāṁ vicārśakti anē antaḥkaraṇ hōy chē anē tēmaṇē paraspar bandhutvanī vartavuṁ jōiē.

česky

Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.

Reference

  1. https://www.ethnologue.com/19/language/guj/
  2. OGILVIE, Sarah. Concise Encyclopedia of Languages of the World. Concise Encyclopedia of Languages of the World. Redakce Keith Brown. 1st. vyd. Amsterdam, Netherlands: Elsevier, 2009. Dostupné online. ISBN 9780080877754. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.