Meruzalka

Meruzalka neboli rybíz (Ribes) je jediný rod čeledi meruzalkovité (Grossulariaceae), náležející do řádu lomikamenotvaré (Saxifragales) vyšších dvouděložných rostlin.

Meruzalka
Rybíz alpínský (Ribes alpinum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádlomikamenotvaré (Saxifragales)
Čeleďmeruzalkovité (Grossulariaceae)
Rodmeruzalka (Ribes)
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Meruzalka zlatá (Ribes aureum)
Rybíz Ribes lacustre
Rybíz černý (Ribes nigrum)

Charakteristika

Meruzalky (rybízy) jsou jednodomé nebo dvoudomé, opadavé nebo ojediněle i stálezelené keře s jednoduchými střídavými listy s palisty (někdy redukovanými). Odění je z jednoduchých chlupů a žlázek. Listy jsou dlanitě členěné, často s dlanitou žilnatinou, celokrajné nebo zubaté. Květy jsou jedno nebo oboupohlavné, pravidelné, čtyř až pětičetné, s nápadnou češulí, v hroznech nebo řidčeji v chocholičnatých latách či jednotlivé. Kalich i koruna je ze 4 nebo 5 plátků, kališní lístky jsou srostlé, korunní volné. Tyčinky v počtu 5 nebo 4. Gyneceum je spodní ze dvou plodolistů, jednopřehrádkové, se 2 volnými čnělkami, plodolisty volné nebo částečně až téměř zcela srostlé a několika až mnoha vajíčky. Plodem je bobule. Semena s olejnatým endospermem.

Rod zahrnuje 150 druhů a je rozšířen v mírném pásu severní polokoule a v Andách až po Patagonii. Má tři centra diverzity: v Asii, v Severní Americe a v Andách. V tropických oblastech je jeho výskyt omezen především na horské a alpínské pásmo nad 2500 m, v Andách roste především ve vlhčích oblastech na východní straně.

Rybízy jsou opylovány hmyzem, některé velkokvěté andské druhy kolibříky. Semena jsou šířena ptáky. Rostliny jsou někdy napadány houbou, která způsobuje antraknózu.

Taxonomie

V Cronquistově systému je čeleď meruzalkovité (Grossulariaceae) řazena do řádu růžotvaré (Rosales), kromě rodu rybíz (Ribes) jsou do ní řazeny ještě rody Brexia, Itea, Pterostemon a Tetracarpaea. Pozdější molekulární výzkumy prokázaly heterogenitu takové skupiny.

Nejblíže příbuznou čeledi jsou dle Angiosperm Phylogeny lomikamenovité (Saxifragaceae).

Rod Grossularia, po němž je čeleď meruzalkovité pojmenována, byl vřazen jako podrod do rodu rybíz (Ribes).

V češtině má rod Ribes tři jména – rybíz, meruzalka a srstka, která nereflektují taxonomii.

Využití

Některé druhy jsou pěstovány jako ovocné dřeviny, především rybíz černý (Ribes nigrum), rybíz červený (Ribes rubrum) a srstka angrešt (Ribes uva-crispa), nebo jako podnože pro jejich stromkové formy – meruzalka zlatá (Ribes aureum). Jako okrasné keře jsou nejčastěji pěstovány americké druhy meruzalka krvavá (Ribes sanguineum) a meruzalka zlatá (Ribes aureum) a evropský rybíz alpínský (Ribes alpinum).

Některé druhy lze použít jako okrasné rostliny. Jsou vhodné do skupin nebo jako výplň, ale některé druhy lze použít také jako solitéry.[1]

Zástupci

Viz též článek seznam odrůd rybízu.

Odkazy

Reference

  1. HIEKE, Karel; PINC, Miroslav. Praktická dendrologie, díl 2.,. 1.. vyd. [s.l.]: nakladatelství SZN, 1978. 000128363.

Literatura

  • Judd et al. Plant Systematics: A Phylogenetic Approach. 2. ed. Sinauer Associates Inc, 2002. ISBN 978-0-87893-403-4.
  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0-691-11694-6.
  • Koblížek J. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov: Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4.
  • Hejný S. et al. Květena České republiky 3. 1. vyd. Praha: Academia, 1992. ISBN 80-200-0256-1.
  • ŘÍHA, Jan. České ovoce : Díl 4. Meruňky, broskve, srstky, rybíz, maliny a ostružiny. Praha: Ovocnický spolek pro království České, 1917. 196 s. Dostupné online. - kapitola Rybíz, s. 151–178.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.