Goczałkowická přehradní nádrž

Goczałkowická přehrada neboli Goczałkowické jezero (polsky Zbiornik Goczałkowicki, Jezioro Goczałkowickie) je údolní nádrž vzniklá mezi lety 19501956 přehrazením toku Visly západně od obcí Goczałkowice-Zdrój a Zábřeh.

Goczałkowická přehrada
(Goczałkowické jezero)
Letecký pohled
Poloha
SvětadílEvropa
StátPolsko Polsko
Vojvodství Slezské
Okres Pszczyna
Goczałkowická
přehrada
Zeměpisné souřadnice49°55′51″ s. š., 18°52′29″ v. d.
Rozměry
Rozloha32 km²
Délka14 km
Šířka3 km
Objem168 mil. m³
Max. hloubka12 m
Parametry – hráz
Kóta257 m n. m.
Délka2980 m
Výška14 m
Ostatní
Typpřehradní nádrž
Nadm. výška257 m
Přítok vodyVisla
Odtok vodyVisla
SídlaGoczałkowice-Zdrój
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jejími primárními účely jsou zásobování vodou katovické aglomerace a protipovodňová ochrana. Kromě toho slouží k rekreačním účelům a rybolovu, a také je hnízdištěm řady ptáků, mj. kvakoše nočního, bukáčka malého, rybáka bahenního a volavky červené. Je součástí Ptačí oblasti Natura 2000 Údolí horního toku Visly (Dolina Górnej Wisły).

Sypaná přehradní hráz je dlouhá necelé 3 kilometry a vysoká 14 metrů. Jezero zaujímá plochu 32 km², čímž je největší vodní nádrží ve Slezsku (čtvrtou největší v Polsku) a bývá označováno jako „slezské moře“. Rozkládá se v délce 14 kilometrů – Visla se do něj vlévá u městečka Strumeň. Kromě Visly do jezera přitéká Bajerka a několik menších vodních toků. Průměrná hloubka je 3 až 5 metrů, maximálně dosahuje dvanácti.

Visla byla kdysi na tomto úseku rakousko-pruskou hranicí, jižní část jezera tedy patří k historickému Těšínsku, zatímco severní k pruskému Hornímu Slezsku. Administrativně se celá vodní plocha nachází na území gminy Goczałkowice-Zdrój v okrese Pszczyna.

Kvůli stavbě přehrady byla zatopena téměř celá třítisícová vesnice Záříčí a části Zábřehu Podjaz a Zamłynie.

Odkazy

Literatura

  • ŻERAŃSKI, Marcin. Śląsk Cieszyński. Od Bielska-Białej do Ostrawy. Těšín: Pracownia na Pastwiskach, 2009. ISBN 978-83-933109-3-7. (polsky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.