Giuseppe Peano

Giuseppe Peano (27. srpna 1858, Spinetta, Piemont, Itálie20. dubna 1932, Turín) byl italský matematik, filosof a logik. Byl jedním ze zakladatelů matematické logiky a výrazně se podílel také na vzniku teorie množin. Vytvořil standardní axiomatizaci struktury přirozených čísel po něm nazvanou Peanovy axiomy. Jméno Peanova aritmetika nese na jeho počest i prvořádová aritmetická teorie z těchto axiomů odvozená. Většinu svého profesního života strávil na Turínské univerzitě.

Giuseppe Peano
Narození27. srpna 1858
Spinetta
Úmrtí20. dubna 1932 (ve věku 73 let)
Turín, Italské království Italské království
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Místo pohřbeníMonumental Cemetery of Turin (1932–1963; 45°4′48″ s. š., 7°42′36″ v. d.)
Hřbitov ve Spinettě (od 1963; 44°22′46″ s. š., 7°34′30″ v. d.)
BydlištěItalské království
Alma materTurínská univerzita (1876–1880)
Povolánímatematik, filozof a vysokoškolský učitel
ZaměstnavatelTurínská univerzita (od 1880)
OceněníŘád italské koruny
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Latino sine flexione

Aritmetica generale e algebra elementare, 1902

Peano krom své matematické činnosti navrhl také mezinárodní jazyk latino sine flexione (latina bez flexe), v podstatě latinu upravenou do formy izolačního jazyka.

Podstatná jména, zájmena i slovesa měla mít jen jeden tvar, další významy např. časů se udávaly pomocí příslovcí, výslovnost měla být sjednocena na předpokládanou výslovnost klasické latiny. Peano vycházel z návrhů Gottfrieda Wilhelma Leibnize.

Poprvé svůj jazyk publikoval v článku "De Latino Sine Flexione, Lingua Auxilare Internationale" (vyšel v Revue de Mathématiques roku 1903), který je zprvu psán klasickou latinou, ale postupně ruší gramatické koncovky a v závěru přechází do latino sine flexione.

Projekt byl později přepracován pod názvem interlingua (nezaměňovat s pozdější interlinguou z roku 1951), ale nesetkal se s příliš velkým úspěchem.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.