Ghost in the Shell

Ghost in the Shell (japonsky 攻殻機動隊, Kókaku kidótai, ve volném překladu Zásahová obrněná pořádková jednotka, je japonská post-kyberpunková série, zahájená mangou vytvořenou Masamunem Širóem, která začala vycházet v roce 1989 v časopise Šúkan Young Magazine.

Ghost in the Shell
攻殻機動隊
(Kókaku kidótai)
Žánrysci-fi
kyberpunk
Cílová skupinaseinen
Manga
AutorMasamune Širó
NakladatelKódanša
Zahraniční
nakladatel
CREW
V časopiseŠúkan Young Magazine
Vydávánokvěten 1989 – srpen 1997
Počet svazků3
Anime film
Ghost in the Shell
NámětMasamune Širó
ScénářKazunori Itó
RežieMamoru Ošii
HudbaKendži Kawai
Délka82 minut
Produkční studioProduction I.G
Premiéra18. listopadu 1995
Anime film
Ghost in the Shell 2: Innocence
NámětMasamune Širó
Scénář a režieMamoru Ošii
ProdukceMicuhisa Išikawa
Tošio Suzuki
HudbaKendži Kawai
Délka98 minut
Produkční studioProduction I.G
Premiéra24. června 2004
Televizní anime seriál
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex
NámětMasamune Širó
Scénář a režieKendži Kamijama
HudbaJóko Kanno
Produkční studioProduction I.G
TV stanicePerfect Choice
Zahraniční
stanice
A+, Animax
Vysíláno1. října 2002 – 1. října 2003
Počet dílů26
Televizní anime seriál
Ghost in the Shell: S. A. C. 2nd GIG
NámětMasamune Širó
Scénář a režieKendži Kamijama
HudbaJóko Kanno
Produkční studioProduction I.G
TV stanicePerfect Choice, NTV
Vysíláno1. ledna 2004 – 8. ledna 2005
Počet dílů26
Anime film
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex – Solid State Society
NámětMasamune Širó
ScénářKendži Kamijama
Šótaró Suga
Jošiki Sakurai
RežieKendži Kamijama
Tomohiko Išii
ProdukceMicuhisa Išikawa
Tošio Suzuki
HudbaJóko Kanno
Délka110 minut
Produkční studioProduction I.G
Premiéra1. listopadu 2006
Anime film
Ghost in the Shell: The New Movie
ScénářTow Ubukata
RežieKazuja Nomura
HudbaCornelius
Délka100 minut
Produkční studioProduction I.G
Premiéra20. června 2015

Původní manga byla zadaptována do filmové podoby: Přímo z ní vychází anime: Ghost in the Shell z roku 1995, a jeho volné pokračování Ghost in the Shell 2: Innocence z roku 2004. Kromě toho vznikly dva kreslené televizní seriály, Ghost in the Shell: Stand Alone Complex a Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2nd GIG, které dějově leží někde mezi prvními dvěma filmy. V návaznosti na seriály pak vznikly ještě další animované filmy, mj. Ghost in the Shell: Stand Alone Complex – Solid State Society (z roku 2006) a zatím nejnovější Ghost in the Shell: The Movie (z roku 2015). Dále byly na motivy filmů a seriálů vytvořeny tři verze videohry: PlayStation, PlayStation 2 a verze PlayStation Portable. Dále také FPS hra Ghost in the Shell: Stand Alone Complex First Assault Online pro PC, která avšak byla v roce 2017 ukončena. Filmy a anime seriály vyrobilo studio Production I.G.

Shrnutí

Ghost in the Shell je futuristický policejní thriller, jehož hlavní postavou je žena-kyborg Motoko Kusanagi, příslušnice tajné divize Japonské národní veřejné bezpečnostní komise, známé jako Sekce 9. Jednotka se specializuje na boj proti trestným činům spojeným s nelegálním vyžíváním moderních (především počítačových) technologií. Kusanagi je pojmenována po jednom ze Tří císařských klenotů Japonska (Širó na to odkazuje na konci druhé mangy). Kusanagi má v týmu výsadní postavení, obvykle je oslovována a zmiňována jako „Major“, vzhledem k její minulosti v Japonských obranných silách. Díky konstrukci svého těla je schopná nadlidských výkonů, což úspěšně využívá při své práci – její tělo je téměř celé umělé; jen její mozek a část míchy zůstávají organické.

Ghost in the Shell je kyberpunk, nebo post-kyberpunk, stavbou podobný dílu Williama Gibsona, především jeho trilogii Sprawl (začínající slavným Neuromancerem). Kusanagi a její kolegové čelí vnějším hrozbám, ale bojují i s vnitřními rozpory vycházejícími z jejich vlastní povahy.

Média

Manga

Autorem (napsal i nakreslil) originální mangy (včetně dvou pokračování) je Masamune Širó. Její první kapitola byla zveřejněna v roce 1989 v časopise Šúkan Young Magazine. Souborně (tankōbon) byl první svazek vydán v roce 1991, jeho pokračování s názvem Ghost in the Shell 2: Man/Machine Interface pak v roce 2002. Rok nato byl vydán třetí svazek s názvem Ghost in the Shell 1.5: Human-Error Processor. Ten obsahuje několik příběhů, které měly být původně použity při tvorbě druhého dílu.

Jako manga byl zpracován také televizní seriál Stand Alone Complex (vychází od roku 2009) a Arise série (vychází od roku 2013). Kromě toho byla ke druhému filmu (Ghost in the Shell 2: Innocence) v dubnu 2005 vydána stejnojmenná čtyřdílná ani-manga.

Filmy a OVA

Související informace naleznete také v článcích Ghost in the Shell (film, 1995), Ghost in the Shell 2: Innocence a Ghost in the Shell: S.A.C. Solid State Society.

Vzniklo už poměrně velké množství animovaných filmů a OVA (Original Video Animation) patřících ke „značce“ Ghost in the Shell. Některé vycházejí přímo z původní mangy, jiné jsou propojeny s TV seriály Ghost in the Shell: Stand Alone Complex, a zatím poslední navazuje na Arise sérii.

Manga byla poprvé upravená v anime filmové adaptaci z roku 1995 s názvem Ghost in the Shell, již režíroval Mamoru Ošii. Původní první film byl přepracován v roce 2008, byla použitá moderní počítačová animace (3D-CGI) a zvuk byl znovu nahrán (v 6.1). Tato nová verze – s poněkud matoucím názvem (nejedná se o druhý díl!) Ghost in the Shell 2.0 (Redux) – měla japonskou premiéru 12. července 2008. Skutečné pokračování vyšlo pod názvem Ghost in the Shell 2: Innocence již v roce 2004. I tento film režíroval Mamoru Ošii a na rozdíl od prvního filmu, kde ve středu zájmu je Motoko (a tajemný „Puppet Master“), zde pozici hlavní postavy přebírá její nejbližší parťák Bató s vydatnou pomocí Togusy a dalších kolegů známých z prvního dílu. Oba tyto filmy byly založeny na ději z první mangy, přičemž druhý díl vychází prakticky z jediné kapitoly („Robot Rondo“, doplněné některými prvky z „Phantom Fund“).

Další tři filmy už byly navázány na TV seriály Ghost in the Shell: Stand Alone Complex (vyšly i společně jako Ghost In The Shell – S.A.C. Trilogy Box Set). První film The Laughing Man z roku 2005 je vlastně sestřihem a shrnutím nejdůležitějších částí první série Stand Alone Complex, pojících se (jak už název napovídá) k tzv. Laughing Man incidentu. Obdobně druhý film Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG – Individual Eleven je převyprávěním druhé série (2nd GIG) se zaměřením na společnost Individual Eleven. Třetí film, Ghost in the Shell: Stand Alone Complex – Solid State Society, na rozdíl od prvních dvou (které bývají řazeny spíše do kategorie OVA), není sestřihem, ale navazuje tam, kde druhá série skončila, je tedy jejím pokračováním. Tematicky se váže k hackerovi známému jako „Puppeteer“ (loutkař). Byl (stejně jako seriál) režírován Kendžim Kamijamou, premiéra byla na SKY Perfect, satelitní televizní stanici, 1. září v roce 2006.

Zatím nejnovějším přírůstkem je OVA série Ghost in the Shell: Arise z let 20132015, která zahrnuje pět filmů, označovaných jako Border (v roce 2015 vyšla také v podobě desetidílného TV seriálu pod názvem Arise – Alternative Architecture) a dějově předchází původní mangu. Na tuto sérii navazuje další (a zatím poslední) anime film Ghost in the Shell: The New Movie (taktéž z roku 2015).

V roce 2008 hollywoodské studio DreamWorks a Steven Spielberg získali práva na výrobu hrané filmové adaptace původní mangy. Jako producenti byli navrženi Avi Arad a Steven Paul, pro přizpůsobení mangy do scénáře byl zprvu najat Jamie Moss, nicméně v říjnu 2009 ho vystřídala Laeta Kalogridis.[1] Tento hraný film by měl být původně hotov v roce 2011, nicméně došlo ještě k mnoha změnám a posunům (režie Rupert Sanders, scénář Jonathan Herman, hlavní role Scarlett Johansson) a nyní se vydání očekává až v roce 2017.

Anime TV série

Ke Ghost in the Shell patří také dvě anime série po 26 dílech, jejichž děj časově spadá do období prvního filmu (cca rok 2030). Ghost in the Shell: Stand Alone Complex byl napsán a režírován Kendžim Kamijamou a vyrobený Production I.G, poprvé odvysíláno na Animaxu od 1. října roku 2002 do 25. března 2003. U pokračování Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG (druhá série) se scénáře a režie opět chopil Kendži Kamijama a výroby Production I.G, 2nd GIG. Byl vysílán od 1. ledna 2004 do 8. ledna 2005. K těmto seriálům se váží tři filmy OVA (The Laughing Man k první sérii, Individual Eleven k 2nd GIG a konečně Solid State Society, viz výše), dvě manga adaptace, série knih a několik počítačových her.

OVA série Ghost in the Shell: Arise z let 20132015 vyšla také v podobě TV seriálu pod názvem Arise – Alternative Architecture, který má 10 dílů. Prvně byl japonskými televizními stanicemi vysílán od dubna do června 2015. Také k této sérii byla vytvořena manga adaptace.

Novely

  • After the Long Goodbye: napsáno Masakim Jamadou jako před-příběh ke Ghost in the Shell 2: Innocence.
  • The Lost Memory, Revenge of the Cold Machines a White Maze: trilogie novel napsaná Džun'ičim Fudžisakim související s Ghost in the Shell: Stand Alone Complex.

Videohry

První hra pro PlayStation byla vydána v roce 1997, vyvinutá Exactem a publikována THQ. Druhá hra nesoucí název anime seriálu Stand Alone Complex byla vydána v listopadu 2004 na PlayStation 2, vyvinutá SCEJ a Caviou a publikována společností Bandai. Hra se stejným názvem vyvinutá G-Artists a publikovaná opět společností Bandai byla vydána v roce 2005 pro PlayStation Portable, ale toto pokračování hry z PlayStation 2 mělo kompletně jiný příběh, nastavení a hru.

Pro PC platformu vyšla 28. července 2016 multiplayerová střílečka s názvem Ghost in the Shell: Stand Alone Complex – First Assault Online.

Chronologie

Filmy a televizní seriály se odehrávají v alternativní budoucnosti. Původní film Ghost in the Shell se odehrává v roce 2029 a jeho pokračování Innocence v roce 2032. V anime seriálech Ghost in the Shell: Stand Alone Complex a Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG je děj zařazen do let 2030 až 2032, a film Ghost in the Shell: S.A.C. Solid State Society, který navazuje na mnohé události ze druhé série, se odehrává po dvou letech, v roce 2034.

Dopad a vliv

Sourozenci Wachowští, tvůrci trilogie Matrix, se vyjádřili, že Ghost in the Shell na ně měl při tvorbě Matrixu vliv. Producent Joel Silver také uvedl v rozhovoru na DVD pro Animatrix, že Ghost in the Shell svým způsobem ovlivnil styl a vzhled Matrixu.

Akademický vliv

Ghost in the Shell byl analyzován Williamem Gibsonem v knize Neuromancer v kapitole 4 Orienting the Future z knihy Wendy Hui Kyong Chunové Control and FreedomPower and Paranoia in the Age of Fiber Optics. Vypadá to na aspekt vysokého technologického orientalismu uvedeného v obou pracích.

Reference

  1. SIEGEL, Tatiana. Kalogridis to adapt ‘Ghost in the Shell’ [online]. 2009-10-23 [cit. 2016-07-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-09-02. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.