Gerník

Gerník (rumunsky Gârnic, německy Weitzenried, maďarsky Szőrénybuzás) je největší z šesti českých vesnic v rumunském Banátu, jako jediná z nich má i vlastní obecní úřad, pod který spadá i sousední rumunská vesnice Padina Matei a další osady. Obec se nachází v jižní části župy Caraș-Severin ve výšce asi 600 m n. m. Se sousedními českými vesnicemi Svatá Helena (14 km) a Rovensko (15 km) jej spojuje červená značka vyznačená Klubem českých turistů. Obec vznikla roku 1827 na popud Rakouské monarchie, která chtěla v této řídce osídlené oblasti zajistit ochranu zdejší vojenské hranice. Místní obyvatelé se živí především zemědělstvím, v poslední době se rozvíjí také agroturistika. Dlouhou tradici zde má také výroba vápna v zemních pecích. Žije zde přibližně 1 300[1] obyvatel.

Gerník
Gârnic
Gerník
Poloha
Souřadnice44°45′ s. š., 21°47′35″ v. d.
Nadmořská výška600 m n. m.
StátRumunsko Rumunsko
ŽupaCaraș Severin
Gerník
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatelpřibližně 1 300[1]
Etnické složeníČeši
Náboženské složeníKatolictví
Správa
Vznik1827
Oficiální webwww.garnic.go.ro
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Gerník

Okolí

Asi 4 kilometry východně od obce, v údolí u Petra, nalezneme soustavu pěti původních vodních mlýnů. Většina z nich dosud slouží svému účelu. Oproti typickým českým mlýnům jsou jednodušší konstrukce a nejsou obývány, tvoří je pouze malá místnost pro mletí. Mlýn většinou bývá spoluvlastnictvím několika gernických rodin. Nad vesnicí je také krátká jeskyně zvaná Filipova díra.

Odkazy

Reference

  1. Populaţia stabilă pe judeţe, municipii, oraşe şi localităti componenete la RPL_2011. Dostupné online. [cit. 2014-02-04]

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.