Gabriela Jílková

Gabriela Tannertová (roz. Jílková) (* 1. května 1994, Ostrava) je moravská[1] cimbalistka, hrající na cimbál jak sólově, tak i v cimbálové muzice Pramínky. Na cimbál hraje od svých pěti let. Je vítězkou mnoha cimbálových soutěží[2][3] a držitelkou Zlatého oříšku.[4][5] Několikrát natáčela pro Český rozhlas i Českou televizi.[6] Od svého narození bydlí na Hukvaldech – v rodišti světoznámého hudebního skladatele Leoše Janáčka.

Gabriela Tannertová (roz. Jílková)
Cimbalistka Gabriela Tannertová (Jílková)
Základní informace
Narození1. květen 1994
Ostrava
Žánryklasická hudba, lidová hudba, soudobá hudba
Povolánístudent, pedagog
Nástrojecimbál
Příbuzná témataCimbálová muzika Pramínky
Růžena Děcká
Webhttp://www.cimbalistka.cz/
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Prvních 10 let jezdila do ZUŠ ve Valašském Meziříčí k paní profesorce Růženě Děcké, která zároveň vyučuje i na Vejvanovského konzervatoři v Kroměříži.

V letech 2009 – 2015 studovala hru na cimbál na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě v cimbálové třídě Mgr. Daniela Skály, Ph.D. (absolventa Konzervatoře v Kroměříži a Akademie Ference Liszta v Budapešti ve hře na cimbál).

V červnu 2015 vykonala přijímací zkoušky na Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti do třídy významné cimbálové pedagožky i interpretky Ilony Szeverényi. Své studium na akademii úspěšně dokončila 23. 5. 2018 samostatným absolventským koncertem, pod cimbálovým vedením Andráse Szalai.

Vedle své umělecké a pedagogické činnosti se dále věnuje studiu hudby na katedře Muzikologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Také učí na základních uměleckých školách v Kopřivnici, Frenštátě pod Radhoštěm a Frýdlantu nad Ostravicí.

Koncertní život

Má za sebou velké množství vystoupení, koncertů a soutěží. Několikrát natáčela pro Českou televizi v Praze, Ostravě i Brně (např. v pořadech Cimbálová princezna, Pohádková neděle, Vánoční pohádkové ráno, Folklorní magazín, Terra musica,…), pro TV Noe (U NÁS aneb od cimbálu o lidové kultuře, Děkujeme Vám, Sedmihlásky), pro Český rozhlas v Ostravě (Naděje regionu, Kokteil,…), pro rádio Proglas. Doprovázela sólově i s cimbálovou muzikou Pramínky, které je členem od jejího založení v roce 2001, valašskou královnu, zpěvačku lidových písní Jarmilu Šulákovou, tak jako i naši populární zpěvačku Naďu Urbánkovou či Dagmar Patrasovou.

Nabídky na své sólové koncerty, které se konaly v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy, získala v letech 2006 a 2014. V roce 2007 se zúčastnila 9. Světového kongresu cimbalistů v německém Oberammergau. V roce 2014 také účinkovala na festivalech Janáčkův Máj a Hudební současnost. Koncertem pro cimbál a smyčcový orchestr od Daniela Skály absolvovala s Janáčkovou filharmonií Ostrava na jaře roku 2015. S touto filharmonií jako sólista znovu účinkovala o rok později se skladbou Concerto fantazia od Milana Báchorka.

Díky finanční podpoře Moravskoslezského kraje uspořádala již dva velké samostatné projekty. V roce 2016 to byla série koncertů Pod klenbou hudby českých a maďarských géniů, na níž vystoupila společně s maďarským klavíristou Tamásem Bácsi. O rok později na tento projekt navázala novou sérií koncertů Quasi improvvisato?, na nichž představily s islandskou klarinetistkou Auður Edda Erlendsdóttir nejaktuálnější tvorbu pro cimbál a klarinet od soudobých skladatelů.

Každoročně se o prázdninách zúčastňuje týdenních cimbálových kurzů a v roce 2015 byla aktivním účastníkem Mezinárodní letní školy staré hudby ve Valticích ve třídě Petry Matějové.

Hudebně spolupracovala s Ostravským dětským sborem pod vedením Milana Chromíka při natáčení jejich CD s názvem Za Ostravu. Se svým pedagogem Danielem Skálou rovněž spolupracuje v rámci hry cimbálových duet. Působila jako hostující hudebník v Divadle loutek v Ostravě.[7] 10. července 2015 předvedla neskutečné vystoupení v rámci 1.absolventského koncertu MLŠSH ve Valticích.

Ocenění

1. místa v ústředních kolech soutěží ZUŠ v sólové hře na cimbál (r. 2009)

1. místa v ústředních kolech soutěží ZUŠ v komorní hře na cimbál (r. 2009)

Absolutní vítěz ústředního kola soutěže ZUŠ v sólové hře na cimbál (r. 2009)

1. místa na Mezinárodním festivalu cimbálu (MFC) ve Valašském Meziříčí v sólové hře na cimbál (r. 2009, 2013)

1. místa na MFC ve Valašském Meziříčí v komorní hře na cimbál (r. 2007, 2011)

2. místa na MFC ve Valašském Meziříčí v sólové hře na cimbál (r. 2007, 2011)

2. místo na MFC ve Valašském Meziříčí v komorní hře na cimbál (2009)

3. místo na MFC ve Valašském Meziříčí v sólové hře na cimbál (2015)

1. místo na Islandském festivalu komorní hudby v Kópavogur (2017)

Je držitelkou Zlatého oříšku (2006)

Byla oceněná stipendiem Čínské banky (2018)

Zlatý oříšek

Je držitelkou Zlatého oříšku 2006, který jí byl udělen v celostátním finále pořádaným Českou televizí Brno.[4][5]

Soutěže ZUŠ

Od roku 2003 se pravidelně zúčastňovala celostátních soutěží ZUŠ, kde se pokaždé probojovala až do závěrečného finále. Z finále těchto soutěží, které probíhají jednou za tři roky, má dvě 1. místa v sólové hře na cimbál a dvě 1. místa v komorní hře na dva cimbály, několik zvláštních uznání poroty (za vynikající hru na cimbál, za přirozené využití cimbálu v cimbálové muzice,…). V roce 2009 se stala absolutním vítězem celé této soutěže.[2]

Mezinárodní soutěže

Pravidelně se také zúčastňuje mezinárodní soutěže ve hře na cimbál – Mezinárodního festivalu cimbálu, pořádaného každý lichý rok ve Valašském Meziříčí. Na této soutěži se pravidelně umisťuje na předních příčkách. Získala již dvě 1. i 2. místa v sólové hře na cimbál a dvě 1. místa v komorní hře na dva cimbály[8][9].

Společně s Auður Edda Erlendsdóttir vyhrály soutěž komorní hry na Islandu a v srpnu 2017 zahájily v Reykjavíku Islandský festival komorní hudby samostatným koncertem.

Cimbálová muzika Pramínky

V cimbálové muzice Pramínky hraje od založení muziky v roce 2001. Základem repertoáru této kapely jsou lidové písně moravské a slovenské. Kapela má za sebou dlouhou řadu nejrůznějších vystoupení. Natáčela i v České televizi v Praze na Kavčích horách, kde si je pozvala do svého pořadu Dáda Patrasová.

Také několikrát natáčeli pro Českou televizi v Ostravě a Brně. Z natáčení v Českém rozhlase v Ostravě vzniklo mini CD s vánočními koledami. Za své největší úspěchy muzikanti považují například koncert „Proměny písničky,“ na kterém doprovázeli zpěvačku lidových písní – valašskou královnu Jarmilu Šulákovou, reprezentaci České republiky na dvou mezinárodních koncertech ve francouzském městě Trappes, či vystoupení na Mezinárodním hudebním festivalu Janáčkovy Hukvaldy. V roce 2009 získala cimbálová muzika Pramínky 1. místo a zvláštní ocenění poroty za vynikající hru na cimbál ve finále celostátní soutěže základních uměleckých škol. V roce 2010 muzika účinkovala na 65. ročníku prestižního Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2010 v pořadu Muzičky. Ve stejném roce se zúčastnila i veřejného natáčení Českého rozhlasu Ostrava, kde společně s Mons. Janem Graubnerem, arcibiskupem olomouckým a Janem Kačerem, hercem Národního divadla, účinkovala v pořadu Vánoční setkání v Janíkově stodole.[10]

Odkazy

Reference

  1. Mladá cimbalistka miluje koncerty v kostelech a chrámech Archivováno 18. 7. 2011 na Wayback Machine Autor: Tomáš Tikal, Zdroj: Moravskoslezský kraj, 04.02.2011, str. č. 4, www.kr-moravskoslezsky.cz
  2. Výsledky ústředního kola národní soutěže Archivováno 10. 2. 2010 na Wayback Machine Autor: ZUŠ Kyjov, Zdroj: FolklorWeb.cz, Články, 03.05.2009, www.folklorweb.cz
  3. Vítězové 8. ročníku Mezinárodního festivalu cimbálu Archivováno 29. 8. 2013 na Wayback Machine Autor: Občanské sdružení cimbalistů ČR, Zdroj: FolklorWeb.cz, Články, 24.05.2009, www.folklorweb.cz
  4. Zlatý oříšek Zdroj: Česká televize Brno, Vítězové 2006, www.zlaty-orisek.cz
  5. Zlatý oříšek Domina Archivováno 21. 7. 2010 na Wayback Machine Zdroj: Český rozhlas Praha, Radiozprávy, 06.02.2007, www.rozhlas.cz
  6. Cimbálová princezna Zdroj: ČT Ostrava, Folklorní magazín, 2010, www.ceskatelevize.cz
  7. Paličky v rukou Gabriely Jílkové[nedostupný zdroj] Autor: Karla Klečková, Zdroj: Hukvaldský občasník, č. 3/2006, str. č. 22-24, www.beatris.cz
  8. Vítězové 7. ročníku Mezinárodního festivalu cimbálu Archivováno 18. 7. 2011 na Wayback Machine Autor: Občanské sdružení cimbalistů ČR, Zdroj: FolklorWeb.cz, Články, 26.05.2007, www.folklorweb.cz
  9. Vítězové 9. ročníku Mezinárodního festivalu cimbálu Archivováno 30. 4. 2012 na Wayback Machine Autor: Občanské sdružení cimbalistů ČR, Zdroj: FolklorWeb.cz, Články, 22.05.2011, www.folklorweb.cz
  10. Vánoční setkání v Janíkově stodole Autor: Vladan Jílek, Zdroj: Novinky.cz, Zlínský kraj, www.novinky.cz

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.