Friedrich Reinitzer

Friedrich Richard Reinitzer (27. února 1857 Praha-Malá Strana[1]16. února 1927 v Grazu) byl česko-rakouský botanik a chemik. Objevil tekuté krystaly. Objev dlouho nevyvolával zájem, ale v roce 1965 byl na bázi tekutých krystalů vyroben první displej a pozapomenutý Reinitzer došel uznání.

Friedrich Reinitzer
Friedrich Richard Reinitzer
Narození27. února 1857
Praha-Malá Strana
Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí16. února 1927 (ve věku 69 let)
Graz
Rakousko Rakousko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Vystudoval chemii na německé části pražské techniky. V roce 1883 habilitoval. Poté na škole učil, v pozici tzv. soukromého docenta. V letech 1888-1901 byl profesorem na Karlově univerzitě. Poté odešel do Štýrského Hradce, kde na zdejší univerzitě dokonce v letech 1909-1910 zastával post rektora.

Tekuté krystaly objevil ještě v Praze, krátce po přestupu na Karlovu univerzitu. Na počátku objevu byl výzkum cholesterolu. Nejenže při něm určil správný sumární vzorec cholesterolu (C27H46O), ale aby vyjasnil chemickou podstatu látek cholesterolového typu, pozoroval mezomorfní fáze cholesterolacetátu a cholesterobenzoátu pod mikroskopem. Krystalické změny, které objevil, ho překvapily. Nebyl si jistý, jak objev interpretovat a požádal o pomoc profesora fyziky na univerzitě v Aachenu Otto Lehmanna. Ten navrhl pojem kapalné (či tekuté) krystaly.[2]

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost při kostele sv.Mikuláše na Malé Straně v Praze
  2. https://www.xray.cz/krystalografie/dod13.htm

Externí odkazy

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Friedrich Reinitzer na anglické Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.