František Martin Pecháček

František Martin Pecháček, také Pechatschek, Behatschek či Pechaczek (10. října 1763 Ústí nad Orlicí26. září 1816 Vídeň) byl český houslista a hudební skladatel.

František Martin Pecháček
Základní informace
Narození10. listopadu 1763
Ústí nad Orlicí
Habsburská monarchie Habsburská monarchie
Úmrtí26. září 1816 (ve věku 52 let)
Vídeň
Rakouské císařství Rakouské císařství
Žánryklasická hudba, opera, duchovní hudba, taneční hudba a balet
Povoláníhudební skladatel, houslista a dirigent
Nástrojehousle
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Základní hudební získal ve své rodné obci. Ve studiu pokračoval u ředitele kůru P. Lamberta v Litomyšli a konečně ve Slezsku u Karla Ditterse z Dittersdorfu.

Ve svých dvaceti letech odešel do Vídně, kde pak působil až do konce svého života. Byl dirigentem divadelního orchestru v Divadle u korutanské brány (Theater am Kärntnertor). Získal pověst vynikajícího houslisty a oblíbeného autora tanečních skladeb, zejména ländlerů, menuetů a valčíků. V této oblasti je považován za přímého předchůdce Josefa Lannera a Johanna Strausse. U příležitosti návštěvy neapolského krále Ferdinanda I. ve Vídni v roce 1801 řídil s velkým úspěchem svůj balet Lesní víla.

Zemřel vyčerpáním 26. září 1816 ve Vídni, Esterházovské ulici, čp 419 a byl pohřben na dnes již zaniklém protestantském hřbitově Matzleinsdorf.

Jeho syn, František Pechatshek, se stal rovněž znamenitým houslistou a hudebním skladatelem, ale zcela se již asimiloval v německém prostředí.

Dílo

Pecháček byl velmi plodným skladatelem. Kromě výše zmíněných tanců, kterých zkomponoval více než sto, byl autorem dvou velkých a deseti menších komických oper, třiceti baletů, dvanácti symfonií a značného množství chrámových a komorních skladeb.

Literatura

  • Josef Srb Debrnov: Slovník hudebních umělců slovanských (rukopis v Národním muzeu v Praze)
  • Československý hudební slovník osob a institucí II. (M–Ž), 1965, Státní hudební vydavatelství, Praha, s. 270
  • Arnošt Černý: Nový kapesní slovník hudební. Třebíč na Moravě, Jindřich Lorenz, 1914
  • František Žídek: Čeští houslisté tří století. Panton, 1982

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.