František Czurda

František Jan Antonín August Czurda (20. srpna 1844 Písek[1]2. prosince 1886 Cirebon, Jáva) byl český lékař, etnograf, cestovatel a spisovatel, který po několik let pracoval a působil na území tehdejší Nizozemské Východní Indii v Indonéském souostroví.

František Czurda
František Czurda (Národní album, 1899)
Rodné jménoFrantišek Jan Antonín August Czurda
Narození20. srpna 1844
Písek
Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí2. prosince 1886 (ve věku 42 let)
Cirebon
Nizozemská východní Indie
Místo pohřbeníJáva
Alma materKarlo-Ferdinandova univerzita
Povolánílékař, etnolog a světoběžník
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Mládí

Narodil se v Písku v jižních Čechách. Vystudoval medicínu, chemii a filozofii na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze, kde v roce 1875 získal titul PhD.. Následně působil ve Všeobecné nemocnici ve Vídni u Theodora Billrotha, roku pak 1876 narukoval jako vojenský lékař k koloniální armádě Nizozemského království a odcestoval do Nizozemská východní Indie (pozdější nezávislá Indonésie).

Nizozemská Východní Indie

Sloužil na ostrovech Jáva, Sumatra a Celebes (Sulawesi). Během svého tříletého pobytu na jižním Celebesu podnikl několik inspekčních cest do vnitrozemí, aby zkoumal šíření epidemií a infekčních nemocí. Využil tento pobyt pro systematické sbírání předmětů lidové kultury a publikoval 45 článků o svých cestách a pozorování v německy vydávaném pražském deníku Politik.

Po smrti otce roku 1882 se Czurda vrátil do Evropy, kde následně uspořádal sbírky a vydal své spisy. Největší část dovezených předmětů byla převezena do c. k. přírodovědného soudního muzea ve Vídni. Celoživotně se přátelil s mecenášem a cestovatelem Vojtou Náprstkem, v roce 1883 tak věnoval Náprstkovu muzeu 326 předmětů a 19 předmětů z Vídně, některé artefakty přijalo také Muzeum etnologie v Drážďanech. Navzdory svému onemocnění se roku 1883 vrátil na Jávu.

Úmrtí

František Czurda zemřel v chudobě 2. prosince 1886 v pobřežním městě Cirebon na Jávě.

Rakouské Weltmuseum Wien má ve svém vlastnictví přes 800 předmětů z Czurdovy sbírky.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.