Francisco de Zurbarán

Francisco de Zurbarán (7. listopadu 1598 Fuente de Cantos, Extremadura27. srpna 1664 Madrid) byl španělský malíř období tzv. španělského zlatého věku a protireformace. Proslul převážně pro své náboženské obrazy, zobrazující mnichy, řeholnice, světce a mučedníky, částečně také pro svá zátiší. Zurbarán získal přezdívku Španělský Caravaggio pro své neobvykle působivé použití šerosvitu.

Francisco de Zurbarán
Narození7. listopadu 1598
Fuente de Cantos
Úmrtí27. srpna 1664 (ve věku 65 let)
Madrid
NárodnostŠpanělé
Povolánímalíř
Manžel(ka)María Páez
Beatriz de Morales
Leonor de Torder
DětiJuan de Zurbarán
Významná dílaSan Hugo en el refectorio de los Cartujos
Cristo en la Cruz
Inmaculada
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biografie

Narodil se ve Fuente de Cantos u Badajozu jako syn Luise Zurbarána, obchodníka, který se také zajímal o umění, a jeho manželky Isabel Márquezové. O umění, konkrétně o malířství jevil zájem již od dětství, pročež ho otec v roce 1614 poslal do Sevilly na tříroční studia k dnes téměř neznámému Pedru Diaz de Villanuevovi.

Během pobytu v Seville se oženil s Leonor de Tordera, se kterou měl několik dětí, a v roce 1630 byl jmenován dvorním malířem Filipa IV. Jeho prostý, ostrý, tajemný a na svou dobu příliš neobvyklý styl byl však postupem času kritizován a Zurbarán začal být (ve svůj neprospěch) přirovnáván k mladšímu malíři Murillovi. V roce 1658 se na základě stoupající neoblíbenosti rozhodl přestěhovat do Madridu, kde chtěl najít nové zaměstnání a kde i obnovil své styky s malířem Velázquezem. Stejně jako více malířů této doby zemřel v chudobě a mezi lidmi takřka neznámý.

Ve svém díle byl zjevně inspirován italskými manýristy a Michelangelem da Caravaggiem; s ním (a částečně také s Velázquezem) jej spojuje podobně realistický výraz šerosvitu. Dále na něj měl vliv také malíř Juan Sánchez Cotán a zčásti i sochař Juan Martínez Montañés. Vysoce hodnoceny jsou Zurbaránovy drapérie, především bílé a světlé.

Dílo

  • Sv. Bonaventura na smrtelné posteli - 1629 - Louvre,Paříž
  • Sv. Agáta - 1630-1633 - Musée Fabre, Montpellier, Francie
  • Neposkvrněné početí - 1632 - Museu Nacional d'Art de Catalunya, Barcelona
  • Zátiší - 1633 - Prado, Madrid
  • Herkules bojující se lvem - 1634 - Prado, Madrid
  • Sv. Lukáš před ukřižováným Kristem - 1635-1640 - Prado, Madrid
  • Fra Gonzalo de Illescas - 1639 - Monasterio de Guadalupe, Cáceres
  • Sv. František z Assissi - 1645 - Museés des Beaux-Arts, Lyon, Francie
  • Sv. František Borgia, po 1645 - Sevilla, Provinciální muzeum krásných umění

Galerie

Odkazy

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.