Fourierova řada
Fourierova řada je pojmenována po francouzském fyzikovi a matematikovi Josephu Fourierovi. Slouží k zápisu periodického průběhu pomocí funkcí sinus a kosinus. Základní myšlenka zápisu funkce ve formě řady z funkcí sinus a kosinus je rozklad vektoru do ortogonální báze. Lineárním prostorem je v tomto případě prostor (jistých) funkcí definovaných na intervalu a skalárním součinem je integrál:
S ohledem na tento skalární součin tvoří funkce
ortogonální množinu a pro každou integrovatelnou funkci lze najít její souřadnice vůči uvažované ortogonální množině. Souřadnice odpovídající prvku je dána vztahem:
Jelikož , přiřazujeme funkci její Fourierovu řadu:
pro jejíž koeficienty (tzv. Fourierovy koeficienty) platí vzorce:
,
,
.
Pokud se dvě integrovatelné funkce liší v konečném počtu bodů, tak je jasné, že mají stejnou Fourierovu řadu. Z toho důvodu nepíšeme mezi funkcí a její Fourierovou řadou rovnítko. Pokud je však funkce vybrána z lepší množiny než jen z množiny integrovatelných funkcí, tak se jí Fourierova řada může rovnat. Například platí následující tvrzení: pokud je funkce ohraničená a po částech spojitá a má i ohraničenou po částech spojitou první derivaci, tak její Fourierova řada má v každém bodě součet, a ten je roven aritmetickému průměru pravé a levé limity této funkce v tomto bodě. Tedy v bodě spojitosti je to hodnota funkce. Fourierova řada spojité funkce nemusí (v některém bodu) vůbec konvergovat.
V praxi se funkce f aproximuje konečným rozvojem, kde sčítáme jen několik prvních členů, čímž se genericky s narůstajícím počtem členů zvyšuje přesnost této aproximace.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fourierov rad na slovenské Wikipedii.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Fourierova řada na Wikimedia Commons
- Fourier Series 3D - interaktivní demonstrace principu Fourierových řad HTML5 a JavaScript: Unikátní interaktivní 3D zobrazení propojující časovou, frekvenční, amplitudovou a fázovou osu.