Fluorid xenonový

Fluorid xenonový je chemická sloučenina. Byl poprvé připraven v roce 1963. Lze ho připravit dlouhodobým zahříváním směsi xenonu a fluoru (1:20) na teplotu 250 - 300 °C za tlaku 5 až 6 MPa v niklové nádobě. Je to pevná a krystalická látka. Je těkavější než fluorid xenonatý a xenoničitý. V pevném stavu je bezbarvý, ale v kapalné a plynné fází získává žlutou barvu.[zdroj?]. Je nejreaktivnějším fluoridem xenonu, působí jako velmi silné oxidační a fluorační činidlo. Ve vodě se prudce hydrolyzuje. Reaguje i s oxidem křemičitým, proto s ním nelze pracovat ve skleněných aparaturách.

Fluorid xenonový
Obecné
Systematický název Fluorid xenonový
Anglický název Xenon hexafluoride
Německý název Xenonhexafluorid
Sumární vzorec XeF6
Vzhled Bezbarvá krystalická látka
Identifikace
Registrační číslo CAS 13693-09-9
Vlastnosti
Molární hmotnost 245,29 g/mol
Teplota tání 47,7 °C
Teplota varu 76 °C
Hustota 3,56 g/cm3
Rozpustnost ve vodě Reaguje s vodou
Relativní permitivita εr 4,1 (55 °C)
Tlak páry 4 kPa (25 °C)
Struktura
Koordinační geometrie oktaedrická
Tvar molekuly čtyřboká bipyramida
Termodynamické vlastnosti
Standardní slučovací entalpie ΔHf° −402 kJ/mol
Bezpečnost
R-věty  ?
S-věty  ?
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Struktura molekuly

Struktura této látky není dodnes uspokojivě vyřešena. V plynné fázi tvoří tato molekula pravděpodobně nerigidní deformovaný oktaedr. V krystalické formě byly popsány čtyři různé formy. Tři z těchto forem jsou složeny z tetramerních jednotek {(XeF5)+F}4. Nejlépe byla popsána čtvrtá, kubická forma, jejíž elementární buňka se skládá z 24 tetramerů a 8 hexamerů {(XeF5)+F}6.

Literatura

  • VOHLÍDAL, JIŘÍ; ŠTULÍK, KAREL; JULÁK, ALOIS. Chemické a analytické tabulky. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 1999. ISBN 80-7169-855-5.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.