Filippo Acciaiuoli

Filippo Acciaiuoli (1637? Řím8. února 1700 tamtéž) byl italský básník, libretista, vynálezce, tanečník a hudební skladatel.

Filippo Acciaiuoli
Základní informace
Narození24. února 1637
Řím
Úmrtí8. února 1700 (ve věku 62 let)
Řím
Žánryopera
Povoláníbásník, libretista a hudební skladatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Filippo byl synem Ottaviana a Marie Donato Acciaiuoliových. Studoval s vynikajícím prospěchem v římském semináři (Seminario Romano). Léta 1657–1667 strávil na cestách. Navštívil Německo, Maďarsko, Čechy a země severní Evropy. Nějakou dobu žil v Nizozemí. S vlastní lodí pak odplul do Anglie, Francie a Španělska. Navštívil většinu hlavních středomořských přístavů včetně afrických a asijských a patrně doplul až do Ameriky.

Po návratu do Itálie se opět věnoval studiu, zejména studiu matematiky a mechaniky a zajímal se o vše, co nějak souviselo s divadlem. Obzvláště se zabýval loutkovým divadlem. Pro toskánského velkovévodu Ferdinanda II. vytvořil loutkové divadlo se 120 postavami a umožňující důmyslným zařízením změny 24 scén. Pro loutkové divadlo psal texty i režíroval loutková představení. Nepsal však pouze pro loutkové divadlo. Byl autorem několika operních libret a sám také komponoval. (Opera Chi è cagion del suo mal pianga se stesso měla premiéru v Římě v roce 1682.) Kromě toho zkonstruoval řadu divadelních mechanismů a strojů pro jevištní techniku té doby.

Acciaiuoli byl prvním obchodním manažerem divadla Teatro Tordinona v Římě. Později řídil Teatro Capranica a byl členem L’Academia degli Immobili. Příležitostně vystupoval i jako tanečník. V roce 1658 tančil ve Florencii v interludiu opery Hipermestra Francesco Cavalliho.

Zemřel v Římě 7. nebo 8. února 1700.

Dílo

Opery

  • Il novello Giasone (1671 Řím, Teatro Tordinona)
  • Scipione Africano ebbero la prima assoluta (1671 Řím, Teatro Tordinona)
  • Caligula delirante (1673 Neapol, Teatro San Bartolomeo)
  • Chi è cagion del suo mal pianga se stesso (1682 Řím)

Operní libreta

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.