Ester (biblická postava)

Královna Ester (hebrejsky: אֶסְתֵּר, Ester, někdy také jako Esther) je biblická postava a hlavní hrdinka starozákonní knihy Ester. Byla manželkou perského krále Achašveróše (ztotožňován většinou s Xerxem I.) a zachránila perské židy před intrikami zlého Hamana, což se připomíná o židovském svátku Purim.

Královna Ester
Ester a Mordechaj, podle Aerta de Geldera, (1685)
Narození6. století př. n. l.
Achaimenovská říše
Úmrtí5. století př. n. l.
Achaimenovská říše
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Konrad Witz: Ester před Achašverem, 1434-1435
Ester omdlévá před Achašverem, A. Gentileschiová dle deuterokanonického textu
Židovské mauzoleum královny Ester, manželky Xerxe I., a Mordechaje, Hamadan, Írán.

Jméno

Podle biblického vyprávění se narodila s hebrejským jménem Hadasa[1] („myrta, myrtový keř“). Jméno Ester se odvozuje ze staroperského 𐎠𐎿𐎫𐎼 (ستاره, sitare, „hvězda“). Rabínská tradice je odvozuje od kořene סתר ve významu „skrývat“, nebo je považuje za variantu slova אסתהר odvozeného od slova סַהַר (sahar, „měsíc“[2], nebo také „úkryt, útočiště“) a souvisejícího i se slovem סֹהַר, (sohar, „vězení“). Jiné komentáře upozorňují na podobnost se jménem sumerské bohyně Ištar (Eštar) nebo se slovem אסתירה označujícím stříbrnou minci.

Příběh

Otec Hadasy neboli Ester se jmenoval Abíchajil a pocházel z kmene Benjamín. Po osiření se stala adoptivní dcerou svého bratrance Mordokaje, který žil v perské diaspoře v Šúšanu. Později se stala manželkou perského krále Achašveróše (ztotožňován většinou s Xerxem I.). Jako královna zabránila chystané genocidě židů, což dodnes připomíná židovský svátek Purim.

Historicita Ester není v mimobiblické literatuře potvrzena. Slavení svátku Purim („Dne Mordokajova“) je však doloženo již ve 2. století př. n. l. ve 2. knize Makabejské.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Königin Ester na německé Wikipedii.

  1. Est 2, 7 (Kral, ČEP)
  2. Babylónský talmud, Megila 13a s Rašiho komentářem

Literatura

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.