Emodin

Emodin je látka s projímavým účinkem, vyskytující se v některých rostlinách a houbách. Po chemické stránce je to derivát antrachinonu, 1,3,8-trihydroxy-6-methylanthrachinon.

Strukturní vzorec emodinu

Farmakologie

Emodin byl studován jako potenciální léčivo ke zmírnění dopadů cukrovky II. typu. Je to selektivní inhibitor enzymu 11β-HSD1.[1]

Ze studie na obézních myších vyplynulo, že emodin omezuje působení glykokortikoidů a tak může zlepšovat odolnost vůči cukrovce a inzulinu.[2]

Ve farmakologických studiích bylo zjištěno, že emodin izolovaný z rebarbory má protirakovinné účinky na některé druhy rakoviny, a to včetně lidské rakoviny slinivky břišní.[3][4] Emodin v extraktech z rebarbory má rovněž ochranný vliv na nervové buňky proti toxickému účinku kyseliny glutamové.[5]

Podobnou strukturu jako emodin má aloe-emodin, známý z některých druhů aloe, např. z aloe pravé.

Genotoxicita a zákaz přidávání do potravin

Studie na buněčných kulturách ukázaly genotoxicitu emodinu. Proto v březnu 2021 Evropská komise doplnila emodin spolu s extraktem z aloe a dalšími genotoxickými látkami (aloe-emodin, danthron) na seznam zakázaných záměrných přísad v potravinách v rámci nařízení o přidávání vitaminů, minerálů a některých dalších látek do potravin.[6]

Přehled druhů rostlin a hub obsahujících emodin

Odkazy

Reference

  1. FENG, Y. et al. Emodin, a Natural Product, Selectively Inhibits 11β-Hydroxysteroid Dehydrogenase Type 1 and Ameliorates Metabolic Disorder in Diet-Induced Obese Mice. British Journal of Pharmacology. 2010, čís. 161, s. 113–126.
  2. Novel diabetes hope comes from Chinese herbs [online]. 17.08.2010. Dostupné online. (anglicky)
  3. LIN, S. et al. Antiproliferative and Antimetastatic Effects of Emodin on Human Pancreatic Cancer. Oncology Reports. 2011, čís. 26(1), s. 81–89.
  4. SUN, Y. Chemosensitization by Emodin, a Plant-Derived Anti-Cancer Agent: Mechanism of Action. Cancer Biology & Therapy. 2008, čís. 7(3), s. 476–478.
  5. GU, J. et al. Effects of Emodin on Synaptic Transmission in Rat Hippocampal CA1 Pyramidal Neurons in vitro. Neuropharmacology. 2005, čís. 49(1), s. 103–111.
  6. ŠUTA, Miroslav; Vladimír Šťovíček. Konec zelí v EU? Kdepak, vepřo a knedlo o třetího nepřijdou. Český rozhlas Plzeň [online]. Český rozhlas, 27. září 2021 [cit. 29.září 2021]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.