Emodin
Emodin je látka s projímavým účinkem, vyskytující se v některých rostlinách a houbách. Po chemické stránce je to derivát antrachinonu, 1,3,8-trihydroxy-6-methylanthrachinon.
Farmakologie
Emodin byl studován jako potenciální léčivo ke zmírnění dopadů cukrovky II. typu. Je to selektivní inhibitor enzymu 11β-HSD1.[1]
Ze studie na obézních myších vyplynulo, že emodin omezuje působení glykokortikoidů a tak může zlepšovat odolnost vůči cukrovce a inzulinu.[2]
Ve farmakologických studiích bylo zjištěno, že emodin izolovaný z rebarbory má protirakovinné účinky na některé druhy rakoviny, a to včetně lidské rakoviny slinivky břišní.[3][4] Emodin v extraktech z rebarbory má rovněž ochranný vliv na nervové buňky proti toxickému účinku kyseliny glutamové.[5]
Podobnou strukturu jako emodin má aloe-emodin, známý z některých druhů aloe, např. z aloe pravé.
Genotoxicita a zákaz přidávání do potravin
Studie na buněčných kulturách ukázaly genotoxicitu emodinu. Proto v březnu 2021 Evropská komise doplnila emodin spolu s extraktem z aloe a dalšími genotoxickými látkami (aloe-emodin, danthron) na seznam zakázaných záměrných přísad v potravinách v rámci nařízení o přidávání vitaminů, minerálů a některých dalších látek do potravin.[6]
Přehled druhů rostlin a hub obsahujících emodin
- aloe pravá (Aloe vera, čeleď asfodelovité) – obsahuje emodin i aloe-emodin
- palnice Acalypha australis (čeleď pryšcovité)
- Senna occidentalis (syn. Cassia occidentalis, čeleď bobovité)
- Senna siamea (syn. Cassia siamea, čeleď bobovité)
- křídlatka japonská (Reynoutria japonica, čeleď rdesnovité)
- Kalimeris indica (čeleď hvězdnicovité)
- křídlatka Reynoutria multiflora (syn. Polygonum hypoleucum, čeleď rdesnovité)
- reveň dlanitá (Rheum palmatum, čeleď rdesnovité)
- šťovík Rumex nepalensis (čeleď rdesnovité)
- Senna obtusifolia (čeleď bobovité)
- Thielavia subthermophila (vřeckovýtrusná houba z čeledi Chaetomiaceae)
- Ventilago madraspatana (čeleď řešetlákovité)
Odkazy
Reference
- FENG, Y. et al. Emodin, a Natural Product, Selectively Inhibits 11β-Hydroxysteroid Dehydrogenase Type 1 and Ameliorates Metabolic Disorder in Diet-Induced Obese Mice. British Journal of Pharmacology. 2010, čís. 161, s. 113–126.
- Novel diabetes hope comes from Chinese herbs [online]. 17.08.2010. Dostupné online. (anglicky)
- LIN, S. et al. Antiproliferative and Antimetastatic Effects of Emodin on Human Pancreatic Cancer. Oncology Reports. 2011, čís. 26(1), s. 81–89.
- SUN, Y. Chemosensitization by Emodin, a Plant-Derived Anti-Cancer Agent: Mechanism of Action. Cancer Biology & Therapy. 2008, čís. 7(3), s. 476–478.
- GU, J. et al. Effects of Emodin on Synaptic Transmission in Rat Hippocampal CA1 Pyramidal Neurons in vitro. Neuropharmacology. 2005, čís. 49(1), s. 103–111.
- ŠUTA, Miroslav; Vladimír Šťovíček. Konec zelí v EU? Kdepak, vepřo a knedlo o třetího nepřijdou. Český rozhlas Plzeň [online]. Český rozhlas, 27. září 2021 [cit. 29.září 2021]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Encyklopedické heslo Emodin v Ottově slovníku naučném ve Wikizdrojích