Velia

Velia je archeologické naleziště v katastru obce Ascea, v provincii Salerno v jižní Itálii (Kampánie), v oblasti zvané Cilento.

Velia
Poloha
Souřadnice40°9′34″ s. š., 15°9′16″ v. d.
StátItálie Itálie
Velia
Správa
Oficiální webwww.archeosa.beniculturali.it?center=sito&id_sito=3&id_luogo=14
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní park Cilento a Vallo di Diano s archeologickými nalezišti Paestum a Velia a Certosa di Padula
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státItálie Itálie
Typkulturní dědictví
Kritériumiii, iv
Odkaz842 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení1998 (22. zasedání)

Elea

Velia je latinské jméno původně řeckého města Elea (Ἐλέα), které podle Hérodota někdy kolem roku 540 př. n. l. založili uprchlíci z iónské Fókaie. Místo bylo tehdy na pobřeží Tyrhénského moře a Elea byl důležitý přístav. Město proslavili rodáci Zénón z Eleje a Parmenidés a podle něho se nazývali i eleaté jako filosofická škola. Roku 273 př. n. l. se město přidalo k Římu a v Punských válkách bylo jeho věrným spojencem. Roku 88 př. n. l. se stalo jako Velia municipiem a dostalo městská práva. V okolí města měli své vily významní Římané, například Cicero nebo Cato mladší. Když se pobřeží vzdálilo, ztratilo na významu a někdy v 9. století bylo úplně opuštěno.

Vykopávky

Zachovala se městská hradba v délce asi 5 km se zbytky brány a několika věží, zříceniny divadla, fóra a několika chrámů v krásné krajině, která láká i turisty.

Od roku 1998 je oblast součástí světového dědictví.

Galerie

Odkazy

Literatura

  • Ottův slovník naučný, heslo Elea. Sv. 8, str. 483

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.