Eisenhüttenstadt

Eisenhüttenstadt (v letech 1953–1961 Stalinstadt) je město v německé spolkové zemi Braniborsko, žije v něm 27 444 obyvatel (rok 2014). Leží na levém břehu Odry na hranici s Polskem, Odersko-sprévský kanál je spojuje se 120 km vzdáleným Berlínem.

Eisenhüttenstadt
Průmyslová část města

znak
Poloha
Souřadnice52°8′44″ s. š., 14°37′52″ v. d.
StátNěmecko Německo
Spolková zeměBraniborsko
zemský okresOder-Spree
Eisenhüttenstadt
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha63,4 km²
Počet obyvatel30 416 (2015)
Hustota zalidnění479,7 obyv./km²
Správa
StarostaFrank Balzer (SPD)
Vznik1950
Oficiální webwww.eisenhuettenstadt.de
Telefonní předvolba03364
PSČ15890
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vývoj počtu obyvatel

Historie

Z roku 1251 pochází první písemná zmínka o městečku Fürstenberg (polsky Przybrzeg, hornolužicky Pśibrjog). V roce 1950 rozhodlo vedení SED vybudovat u Fürstenbergu velký podnik na zpracování železa. Již 18. srpna téhož roku byl položen základní kámen stavby závodu Eisenhütten Kombinat Ost (zkratka EKO), u něhož se začalo pro zaměstnance budovat nové sídliště EKO Wohnstadt. V roce 1953 dostalo městská práva a název Stalinstadt na počest J. V. Stalina.[1] Bylo koncipováno jako vzorné město s komfortními domy ve stylu socialistického realismu a veškerou moderní občanskou vybaveností včetně vlastního divadla (Friedrich-Wolf-Theater). V roce 1961 bylo město administrativně spojeno s historickým Fürstenbergem a vesnicí Schönfließ, v rámci destalinizace dostalo nový název Eisenhüttenstadt (Město železných hutí). Rozvoj průmyslu vedl k nárůstu počtu obyvatel, který v osmdesátých letech přesáhl padesát tisíc. Po pádu NDR došlo k privatizaci, hutě získala firma ArcelorMittal. Nový majitel propustil více než polovinu zaměstnanců a mnoho lidí, zejména mladých, z města odešlo hledat si práci jinam.[2] V roce 1993 byla k městu připojena vesnice Diehlo.

Současnost

Ve městě se nachází muzeum, nemocnice, střední škola Albert-Schweitzer-Gymnasium a Dokumentační centrum každodenního života v NDR.[3] Ukázkou stalinské architektury je velký hotel Aktivist. Ve Fürstenbergu se nachází řada historických budov, mezi nimiž vyniká evangelický gotický chrám Nikolaikirche. Městský znak vytvořil Jan Hanski a je v něm vyobrazena holubice míru, vysoké pece a vlnovky symbolizující řeku Odru. Až do svého zániku zde hrával fotbalový klub Eisenhüttenstädter FC Stahl, který působil v Oberlize NDR. Město je známé také pod posměšnou přezdívkou Schrottgorod.[4]

Galerie

Rodáci

  • Udo Beyer – olympijský vítěz ve vrhu koulí
  • Torsten Gutsche – olympijský vítěz v kanoistice
  • Paul van Dyk – hudebník
  • Roger Kluge – cyklista

Partnerská města

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.