Egyptské muzeum Berlín

Egyptské muzeum Berlíně (německy Ägyptisches Museum und Papyrussammlung, tj. doslovně Egyptské muzeum a sbírka papyrů) je domovem jedné z nejvýznamnějších sbírek starověkých egyptských artefaktů na světě. Kolekce je od roku 2009 součástí Neues Muzea.

Egyptské muzeum Berlín
Nynější budova Neues Museum
Údaje o muzeu
StátNěmecko Německo
Založeno1828
Zeměpisné souřadnice52°31′12,86″ s. š., 13°23′51,87″ v. d.
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Muzeum vzniklo v 18. století ze sbírky umění královského pruského krále. Většina z nich byla do té doby skladována na berlínském zámku. Alexander von Humboldt navrhl aby byla vytvořena první Egyptská sekce, první objekty byly dovezeny do Berlína v roce 1828 pod vedením Fridricha Viléma III. Sbírkové předměty pocházely od římských archeologů (např. Giovanni Pietro Bellori). Sbírky rozšířila i expedice do Egypta vedená Karlem Richardem Lepsidem, při níž bylo nalezena na 80 soch.[1] Po druhé světové válce, kdy bylo museum velmi poškozeno, se rozdělilo na Východní a Západní Berlín, poté se znovu spojilo po znovusjednocení Německa.

Nejznámější součást sbírky, busta Nefertiti

Kolekce

Kolekce obsahuje artefakty od roku 4000 př. n. l. (Předdynastické období) do období Římského Egypta, i když většina se datuje do doby panovníka Achnatona (cca 1340 př. n. l.).

Muzeum disponuje také rozsáhlou sbírkou vešebt. Exponáty pochází většinou ze šlechtických sbírek (např. od Fridricha III. či Fridricha Viléma III.), které spravovala šlechta ve svých kabinetech kuriozit.

Nejznámější dílo je výjimečně zachovalá busta královny Nefertiti. Kolekce byla přesunuta v roce 2005 z Charlottenburgu do Muzea Altes a trvale umístěna do Neues Muzea na Berlínském Ostrovu muzeí v říjnu 2009.

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Egyptian Museum of Berlin na anglické Wikipedii.

  1. MOJE, Jan. Helferlein in Berlin – Die Uschebti-Sammlung des Ägyptischen Museums. AMUN. 2014, roč. 16., čís. 48, s. 31–36. ISSN 2196-8942. (německy)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.