Eduard Pštross

Eduard rytíř Pštross, psán také rytíř z Pštroszu (13. prosince 1819 Praha, 27. prosince 1890 Kraňsko) byl český právní úředník, politik, národní buditel a divadelní podnikatel.

Rodinná hrobka na Olšanských hřbitovech
Eduard rytíř Pštross
Narození13. prosince 1819
Praha-Nové Město)
Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí27. prosince 1890 (ve věku 71 let)
Kraňsko
Rakouské císařství Rakouské císařství
Alma materKarlo-Ferdinandova univerzita Praha
Povoláníprávník
ChoťTheodora roz. Horníková
DětiTheodora, Marie Isabela
PříbuzníFrantišek rytíř Šafařík-Pštross
zeť
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Život

Pocházel z rozvětvené pražské měšťanské rodiny, doložené již od přelomu 16./17. století, z rodové větve Josefovy.[1] Narodil se jako pátý ze šesti synů (sedmá byla dcera) pražského měšťana, koželuha a majitele realit Jana Pštrosse (* 1780) a jeho manželky Barbory (* 1787) na NovéM Městě pražském v domě čp. 1247/II.[2] Po gymnáziu absolvoval přípravné studium filozofie na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze a pokračoval studiem práv, které zakončil doktorátem. Po studijní a poznávací cestě Evropou nastoupil v Praze roku 1846 jako praktikant do praxe. Pracoval většinou ve státních službách, mj. jako soudní úředník, napsal jediný, ale ceněný teoretický spis o lénech zemí České koruny („Die böhmischen Kronlehen“ . Praha 1861).

Podílel se na vítězství českých liberálů v pražských městských volbách roku 1861 a dovršil je nástupem do úřadu prvního starosty samostatné obce Vinohrady, zatímco jeho příbuzný František Václav Pštross byl zvolen purkmistrem. Čeština se stala samozřejmou jednací řečí vinohradské radnice a dobrá znalost češtiny podmínkou pro přijetí úředníků radnice.

Dále pracoval jako právní úředník a sekretář na c. a k. místodržitelství v Praze, kde dosáhl hodnosti dvorního rady a za své pracovní zásluhy byl 13. března 1888 povýšen do šlechtického stavu s titulem rytíř z Pštroszu a vyznamenán rakouským Řádem železné koruny. Protože neměl mužského potomka, bylo jeho zeti Františku Šafaříkovi povoleno přijmout titul a rozšířit si příjmení na Šafařík-Pštross.[3] František rytíř Šafařík-Pštross byl přednostou poštovního a telegrafního ředitelství pro Čechy se sídlem na hlavní poště v Praze a oženil se s Eduardovou mladší dcerou Marií Isabelou.[4] Po otcově smrti dal v zahradě vinohradské usedlosti Pštrosska s finančním příspěvkem zemského výboru z roku 1845 vybudovat české divadlo,[5], činné až do demolice roku 1861. Téhož roku totiž nastoupil do úřadu jako první vinohradský starosta a vinohradské zastupitelstvo schválilo v této lokalitě rozparcelování pozemků na činžovní domy.

Rodina

Oženil se 2. června 1848 s Theodorou (1823-1899), rozenou Horníkovou z Jičína. Měli dcery Theodoru (*1848), Marii Isabelu (*1854) a jediného syna Eduarda (1850-1860), který zemřel jako desetiletý.[6] Eduard Pštross zemřel za nevyjasněných okolností při vánoční cestě do julských Alp a byl pohřben do rodinné hrobky na Olšanských hřbitovech.

Erb

V půleném červeném a zeleném poli je heraldicky vpravo kráčející pštros.

Odkazy

Reference

  1. BLKÖ 24, 1872, s. 40 online
  2. Pobytová přihláška pražského policejního ředitelství
  3. Genealogisches Taschenbuch der adeligen Häuser, č. 1, 1890, s.342 online
  4. Adresář kr.hl.m. Prahy ... na rok 1891
  5. František Ruth: Kronika královské Prahy a obcí sousedních I., Körber Praha 1902, s. 189
  6. Pobytová přihláška pražského magistrátu

Literatura

  • BLKÖ = Biographisches Lexikon des Kaiserthums Österreich 24, Wien 1872, s. 40 online
  • PEŘINA, Antonín: Městem mrtvých: praktický průvodce hřbitovy Olšanskými král. hl. města Prahy, Vilímek Praha 1883, online Archivováno 4. 12. 2016 na Wayback Machine

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.