Ešus
Ešus je původně slangové, později téměř neutrální označení pro kovovou jídelní misku nebo soupravu jídelních misek pro polní stravování, vzniklé zkomolením označení esšálek (z německého Essschale, jídelní miska).[1] Původní použití je pro vojenské polní stravování, předpisový název v Československé lidové armádě zněl třídílné jídelní nádobí. Ešusy se nadále hojně používají při trampingu a turistice, na dětských táborech a k podobným účelům.
Typický ešus je trojdílná hliníková souprava složená ze dvou misek s držáky a z víčka. Jeho výhodou je relativní lehkost, nerozbitnost a snadná omyvatelnost. Vzhledem k podezřením na zdravotní rizika však hliníkové nádobí není zejména na akce pro děti doporučováno a hliníkové ešusy bývají mnohde nahrazovány buď nerezovými ešusy nebo miskami anebo ústupem od polní přípravy jídel a stravování.
Zatímco ešus je určen ke konzumaci potravy, podobný výrobek jídlonosič, obvykle také třídílný nebo čtyřdílný, je určen k přepravě pokrmů, které jsou potom konzumovány z běžného stolního nádobí.
První ešus byl vyroben v Československu v roce 1947. Do světa ho poslala česká tradiční firma ALB forming se sídlem v Telnici u Ústí nad Labem. Tato společnost specializuje svoji výrobu na kempingové outdoorové nádobí (ešusy, jídlonosiče, jídelní soupravy, atp.).
Přenesený význam
Název nádobí byl s použitím slovní hříčky využit pro jedno ze slangových označení trojdílné hliníkové železniční elektrické jednotky 471/071/971.[2]
Odkazy
Reference
- Jiří Rejzek: Český etymologický slovník, LEDA, 2001, ISBN 80-85927-85-3
- zelpage.net