Drenica

Drenica (albánsky Drenicë/Drenica, v srbské cyrilici Дреница) je kopcovitá oblast ve středním Kosovu o rozloze zhruba 700 km2. Pahorkatina zabírá cca 6 % území Kosova. Fakticky představuje předěl mezi historickým Kosovem a Metochií. Administrativně spadá pod dvě opštiny; Glogovac a Srbica (Skenderaj). Oblast se rozkládá západně od hlavního města Kosova, Prištiny. Místní obyvatelstvo je v drtivé většině albánské národnosti. Podle sčítání lidu uskutečněného v roce 2011 zde žilo 109 389 obyvatel.

Poloha oblasti na mapě Kosova.

Jižně od regionu prochází východo-západním směrem údolí řeky Kliny, kudy prochází železniční trať Kosovo Polje–Peć. Průměrná nadmořská výška oblasti se pohybuje okolo 500 m n. m. Na severu oblast přechází k masivu Mokré hory k hraničním horám s Černou horou a centrálním Srbskem, na jihu pak přechází v kosovskou nížinu směrem k Prištině a Kosovu poli.

Oblast je zalesněná jen z malé části. Většina území je zemědělsky intenzivně využívána. Přes Drenici neprocházejí významnější silniční ani železniční tahy.

Historie

tradiční kroj z regionu Drenicy.

Region byl během středověku součástí srbské župy Draškoviny. Název Drenica je poprvé připomínán v roce 1413. Roku 1434 zde byl vybudován pravoslavný klášter Devič.

V 18. století byla Drenica rozdělena na dvě části. Horní Drenica měla své správní centrum v obci Sedlar a jižní v obci Lauša.

Po vyhlášení Království Srbů, Chorvatů a Slovinců panovaly na území regionu složité poměry. Místní albánský vůdce Azem Galica zde zorganizoval povstání proti srbské správě, které potlačila až královská armáda.

Vesnice v blízkosti měst Glogovac a Srbica jsou místem zrodu Kosovské osvobozenecké armády a centrem boje kosovských Albánců proti jugoslávské, potažmo srbské moci. Z Drenice pocházel i legendární velitel UÇK Adem Jashari. Během války v Kosovu probíhalo právě v této oblasti nejvíce střetů mezi jugoslávskou armádou a kosovskými ozbrojenci. Ve vesnici Čičavice se po nějakou dobu nacházelo velitelství Kosovské osvobozenecké armády.

Významní rodáci

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.