Dolomitenfreunde

Dolomitenfreunde (v českém překladu Přátelé Dolomit) je zkrácená oficiální verze názvu rakouského spolku, pojmenovaného v plném znění „Dolomitenfreunde - Friedenswege / Le vie della pace“ ("Přátelé Dolomit - Cesty míru"). Náplní činnosti spolku je péče o památky bojů z období první světové války na rakousko – italském pomezí, organizování dobrovolnických pracovních aktivit při údržbě těchto památek, muzejní a propagační a publikační činnost. Mottem spolku je "Wege, die einst Fronten trennten, sollen uns heute verbinden!« ("Cesty, které kdysi oddělovaly vojáky v předních liniích fronty, nás dnes spojují").[1][2]

Související informace naleznete také v článku Italská fronta (první světová válka).
Dolomitenfreunde
Pozůstatky opevnění z první světové války na vrcholu Kleiner Pal/Pal Picolo na rakousko-italské hranici, kde spolek Dolomitenfreunde buduje muzeum pod širým nebem
Právní formaspolek
Založeno1973
AdresaDolomitenfreunde, Rathaus 390, 9640 Kötschach-Mauthen, Österreich
Další informace
Webhttps://www.dolomitenfreunde.at/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Spolek Dolomitenfreunde založil v roce 1973 prof. Walther Schaumann (*1923 – † 2004), plukovník rakouské armády ve výslužbě. Spolu se svou ženou Gabrielou († 2018) a dalšími dobrovolníky v následujících desetiletích organizovali činnost spolku, včetně provozu Muzea 1915–18 v korutanské obci Kötschach-Mauthen a vydávání publikací o historii tzv. horské války, která probíhala v letech 1915 až 1918 na pomezí dnešního Rakouska, Slovinska a Itálie.[1]

Vstupní prostory muzea v Kötschach-Mauthenu

Prvním projektem, realizovaným v roce 1973, byla oprava cesty k Monte Vallon Bianco v horské skupině Fanes, poté následovala rekonstrukce cest a zřizování bivaků v oblasti vrcholů Col di Lana, Hexenstein (italsky Sass de Stria), Lagazuoi a Tofana.

V roce 1983 spolek započal svoje aktivity v oblasti průsmyku Plöckenpass, v jehož okolí a zejména pak na vrcholu Kleiner Pal/Pal Picolo (1867 m n. m.) se nachází množství pozůstatků vojenských objektů z let 1915 až 1918. S pomocí svých členů a četných dobrovolníků se v následujících desetiletích zde pustili do budování rozsáhlého "Open-air musea" neboli muzea v přírodě a v těchto aktivitách pokračují i v 21. století.[2]

Hřbitov příslušníků čáslavského 21. pěšího pluku, kteří padli v oblasti průsmyku Plöckenpass

Mezi kmenovými dobrovolníky, kteří každoročně věnují budování muzea několik týdnů ze svého osobní volna, jsou zejména lidé ze zemí s bezprostřední vazbou na historii bojů 1. světové války – občané Rakouska, Německa, Maďarska, Itálie nebo České republiky. Kromě nich sem ale také přicházejí pracovat i mladí lidé z nejrůznějších zemí světa, čímž fakticky naplňují ústřední myšlenku zakladatelů spolku Dolomitenfreunde – totiž aby se místa, kde se kdysi odehrávaly hrůzy války, stala místy k vzájemnému setkávání a porozumění. Na tomto úseku někdejší rakousko – italské fronty se tak již potkali například dobrovolníci z Albánie, Ruska, Ukrajiny, Thajska, Polska, Švýcarska, Španělska, Irska a dalších zemí.

V červenci roku 1992 bylo v budově radnice v Kötschach-Mauthenu otevřeno Muzeum 1915–1918 „Vom Ortler bis zur Adria“, dokumentující průběh bojů první světové války mezi oblastí horského masívu Ortleru a řeky Soči (italsky Isonzo) a osudy vojáků z někdejšího Rakousko-Uherska, Německa a Itálie, kteří se jich zúčastnili. Provozovatelem muzea je rovněž spolek Dolomitenfreunde.[3]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dolomitenfreunde na německé Wikipedii.

  1. Dolomitenfreunde [online]. Dolomitenfreunde e. V. [cit. 2019-07-11]. Dostupné online. (německy)
  2. WILLIAMS, Lesley. What is a peace trail? Traces of war and reconciliation in the Carnic Alps, near the Dolomites [online]. 2018-06-20 [cit. 2019-07-11]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Dolomitenfreunde [online]. Kötschach-Mauthen: [cit. 2019-07-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-06-01. (německy)

Literatura

  • SCHAUMANN, Walther; SCHAUMANN, Gabriele; SCHMIDT, Karin; KÜBLER, Peter. Vom Ortler bis zur Adria – Der Gebirgskrieg zwischen Österreich-Ungarn und Italien. 1. vyd. Kötschach-Mauthen: Dolomitenfreunde e.V, 2018. 232 s. (německy)
  • TRENKLER, Karel; HINTNAUS, Jaroslav. Válečné děje býv. pěš. pl. 21 čáslavského 1914-1919. Praha: Kamarádství, 1936. 124 s.
  • ČEPELKA, Milan. Fronta v Dolomitech 1915-1917 : příběhy, události, fakta : muzea války v přírodě, 1. světová válka v Dolomitech : minulost a dnešek na dávném frontovém území. Lysá nad Labem: [s.n.], 2017. 319 s. ISBN 978-80-270-0523-9.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.