DigiLab AVU v Praze

Digitální laboratoř Akademie výtvarných umění v Praze (DigiLab AVU v Praze) je publicistické, výukové a technologické pracoviště AVU pro informační a audiovizuální technologie. Od svého založení v roce 2001 poskytuje studentům a zaměstnancům školy konzultace k této problematice. Současně DigiLab zajišťuje výuku počítačových software pro akreditované studijní programy AVU a participuje na vývoji a tvorbě výukových tutoriálů.

DigiLab AVU v Praze
Digitální laboratoř AVU v Praze
Vznik2001
SídloPraha, Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V roce 2006 vzniklo HDV centrum – „oddělení DigiLabu“ účastněného na výzkumu High Definition (HD) technologií a přenosů HD signálů po internetové síti. Nejviditelnějším činností HDV centra je televize Artycok.tv, která vytváří pořady o dění na akademii v širším kontextu současného výtvarného umění.[1] Nejmladší aktivitou DigiLabu je organizování s VVP AVU v Praze retrospektivních přednášek mladých umělců a teoretiků[2], které jsou on-line vysílány (streaming) a archivovány na portálu laboratoře.

Přednáškový cyklus

Grafika pro přednáškové cykly DigiLabu

DigiLab AVU v Praze odstartoval v letním semestru 2007/2008 přednáškový cyklus projektů, mladých umělců a teoretiků. Po roce fungování je realizační tým složen z VVP AVU, KOKO a MeetFactory. Pozvání přijali Dan Vávra[3], Krištof Kintera, Tomáš Vaněk, Ján Mančuška, Jiří Černický, Markéta Baňková, Milena Dopitová[4], Kateřina Vincourová, Zbyněk Baladrán, Štěpánka Šimlová, Palo Fabuš (sk), Denisa Lehocká (sk), Lubomír Typlt – hudební skupina WWW a Enrique Ježik (mex). Přednášky jsou vždy veřejné, on-line streamované a archivované.

Workshopy

Od akademického roku 2007/2008 je v pravidelné nabídce DigiLabu program workshopů, které jsou většinou koncentrovány do pěti vyučovacích hodin. Byli již uspořádány Základy ovládání videokamery (Braňo Pažitka), Linux – střípek budoucnosti (Jan Mucska)[5], Pure Data - cestování v grafickém programovacím prostředí (Michail Cabowitz), Vjing- dramata z maličkostí (Matěj Hájek) a Max/MSP - Real-time aplikace pro experimentátory (Tomáš Hrůza). Workshopy DigiLabu mají formu krátké přednášky k dané problematice, které jsou dále rozvíjeny praktickou spoluúčastí posluchačů.[6]

Konference

DigiLab AVU pravidelně hostuje největší setkání Česko-slovenské Blender komunity. V pořadí již třetí ročník proběhl 14. dubna 2007.[7] Program Blender konference je mimo samotný Blender také složen z dalších Open source editorů. Přednášky konference jsou on-line streamované a archivované .

Archiv přednášek

Archiv přednášek DigiLabu je on-line přístupná video-databáze přednáškové činnosti DigiLabu. Archiv byl založen se spuštěním portálu v roce 2007 a jsou zde mimo přednáškový program DigiLabu uložené aktivity VVP AVU, semináře studentů AVU v Praze a archiv 8bitové Demoscény. Archiv obsahuje soubory ve formátu WMV o rozměrech 480px na 268px. Vzniklé záznamy přednášek jsou dále šířeny různými internetovými portály pod licencí Creative Commons.[8]

Artyčok.tv

Logo publikačního portálu Artyčok.tv

Artycok.tv je nezávislá internetová HD televize při Akademii výtvarných umění v Praze (AVU), publikující novinky ze současné výtvarné scény. Artyčok vznikl v Digitální laboratoři AVU v Praze v rámci rozvojového projektu "HDV centrum AVU" Fondu rozvoje Cesnet. Hlavní stránka nabízí deset posledních příspěvků, databáze portálu obsahuje reportáže z vernisáží výstav, rozhovory s umělci a kurátory, záznamy workshopů, soutěží či přednášek. Projekt se postupně rozvíjí ke spolupráci s dalšími podobnými týmy při vysokých uměleckých školách Střední a Východní Evropy (UUD ZČU v Plzni, FaVU VUT v Brně, UJEP v Ústí nad Labem, A4 nultý priestor a MKE v Budapešti), které monitorují příslušné lokální výtvarné scény. V roce 2008 se uskutečnil přechod distribuce pořadů z platformy Windows Media Player na Flash Media Player a oproti počátečním snahám o maximalizaci obrazové kvality je nyní kladen důraz spíše na širokou dostupnost materiálu uživatelům.

Publikační činnost

Absence prezentací činností AVU a aktivit studentů AVU přebírá v roce 2007 DigiLab AVU tuto úlohu. Byly publikovány interview s hosty přednáškového cyklu DigiLabu, Dan Vávra – Jak se dělá hra / interview a záznam na DVD (05/2007 PiXEL), Kintera>Vaněk>Mančuška>Černický / interview (11/2007 Ateliér (časopis)), výběr video tvorby studentů AVU (Famufest 2007), videoblok studentů AVU na mezinárodním filmovém festivalu „Ostrava Picture“ a workshop (11/2007/Ostrava), kritika společně s VVP AVU na výstavu Oko bere konané v Galerii AVU ve dnech 11.–21/03/2008, 8bitová demoscéna/1024bajtové filmy / kino Světozor, Praha (7.5.2008) a 8bitová demoscéna / A4 - nultý priestor, Bratislava (18.6.2008).
Současně DigiLab převzal patronát v organizování celoškolních AVU párty. Poslední AVU3PatraParty se konala 12/12/2007 ve třech patrech na třech pódií. Zahrál Cab & Max (Pure data ambient mix), projekt Mythematica (Embryo), Vj Sewa & Chleba, Dj Slami (Drum and Bass), Barbarian, To žluté co máte na kalhotkách (elektro show), Lovely dolls (Romantický sborový zpěv), Dead pope's company (Punk - Rock and roll) a I love 69 popgeju (music performance).[9]

Odkazy

Reference

  1. Artyčok vznikl v rámci projektu Fondu rozvoje Cesnetu HDV centrum AVU.
  2. VVP AVU v Praze vstoupilo do projektu na podzim 2007 VVP AVU v Praze
  3. Recenze na přednášku Dana Vávry Archivováno 17. 3. 2008 na Wayback Machine portálem Hrej.cz
  4. K přednášce vznikla recenze od informačně kulturního portálu Nekultura.cz
  5. Pozvánka na workshop Lunuxu na informačním portále o----o.info[nedostupný zdroj]
  6. Program workshopů DigiLabu v sítí vysokých škol STUDIA NOVÝCH MÉDIÍ[nedostupný zdroj]
  7. Blender Konference 2007 na informačním portálu Blender komunity
  8. Mediální výstupy jsou licencovány pod Creative Commons
  9. Mediálním partnerem AVU párty je informační portál techno.cz

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.