Hluboký vesmír

Hluboký vesmír (anglicky Deep sky) je termín používaný v amatérské astronomii pro označení převážně vizuálně slabých objektů mimo sluneční soustavu a naši galaxii. Jedná se o cizí galaxie a hvězdokupy a mlhoviny. Tyto objekty se nacházejí ve vzdálenosti od stovek do miliard světelných let od Země. Galaxie jsou mimo naši galaxii, naproti tomu některé hvězdokupy a mlhoviny jsou součástí Mléčné dráhy.

Příklad astrofotografie deep-sky objektu: spirální galaxie NGC 4622

Nejznámější katalog deep-sky objektů, obsahující některé nejjasnější deep-sky objekty na obloze, se nazývá Messierův katalog. Obsahuje 110 objektů, mezi které patří mlhoviny, hvězdokupy a galaxie, ale i několik dalších objektů, které se do katalogu dostaly omylem (např. dvojhvězda M40). Další katalogy jsou New General Catalogue (NGC) a jeho dva dodatky jsou Index Catalogue (IC).

Historie

První astrofotografie je připisována Johnovi W. Draperovi, který vyfotografoval Měsíc již v roce 1840. Jeho syn Henry Draper se v roce 1880 stal prvním člověkem, který nafotografoval Mlhovinu v Orionu, což byl první astrosnímek hlubokého vesmíru vůbec.

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Deep sky na slovenské Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.